Licensed to Upper Dublin Aquatic Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/11/2013 09:54 AM
                   UD Masters Fall Harvest Meet - 11/10/2013                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plimpton, Hannah          28 Colonials 1776-8     1:30.10    1:28.90  
       43.18  1:28.90                                                      
 
Event 1  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giurtino, Donna           33 Colonials 1776-8     1:20.14    1:19.33  
       36.07  1:19.33                                                      
  2 Cosgrove, Katie           32 Patriot Masters-10   1:30.00    1:23.11  
       38.41  1:23.11                                                      
 -- Gipprich, Kelly H         31 Colonials 1776-8     1:30.00         DQ  
       44.75       DQ                                                      
 
Event 1  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            35 Spring Valley YM-8   1:24.00    1:23.03  
       39.80  1:23.03                                                      
 
Event 1  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Gretchen           43 Spring Valley YM-8   1:17.68    1:18.00  
       35.59  1:18.00                                                      
  2 Sommer, Lisa              44 Spring Valley YM-8   1:34.22    1:34.95  
       42.79  1:34.95                                                      
 
Event 1  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   45 Spring Valley YM-8   1:17.68    1:19.44  
       35.98  1:19.44                                                      
  2 Sadowski, Susan           46 Central Bucks Fa-8   1:23.00    1:32.06  
       42.76  1:32.06                                                      
 
Event 1  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            52 Colonials 1776-8     1:23.39    1:26.13  
       40.89  1:26.13                                                      
 
Event 1  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figenshu, Susan           58 Colonials 1776-8     1:48.63    1:48.00  
       44.72  1:48.00                                                      
 
Event 1  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         65 Colonials 1776-8     1:48.40    1:42.46  
       46.62  1:42.46                                                      
 
Event 1  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Matt            22 Colonials 1776-8       59.80    1:01.34  
       28.02  1:01.34                                                      
 
Event 1  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Alex           33 Colonials 1776-8     1:09.20    1:07.57  
       30.23  1:07.57                                                      
  2 Coler, Matthew            33 Spring Valley YM-8   1:05.50    1:08.53  
       31.44  1:08.53                                                      
  3 Lipin, Ilya               32 Unattached           1:05.00    1:10.03  
       31.90  1:10.03                                                      
 
Event 1  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miksa, Davide (Dave)      38 Central Bucks Fa-8        NT    1:15.14  
       37.44  1:15.14                                                      
  2 Barnes, Thomas            36 Unattached           1:45.00    1:33.82  
       43.36  1:33.82                                                      
 
Event 1  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                44 Spring Valley YM-8   1:05.00    1:04.69  
       28.81  1:04.69                                                      
  2 Krelovich, Keith          40 Colonials 1776-8     1:15.00    1:08.89  
       31.29  1:08.89                                                      
  3 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley YM-8   1:10.00    1:09.47  
       32.18  1:09.47                                                      
  4 Stoudt, Tom               43 Colonials 1776-8     1:14.00    1:16.54  
       35.62  1:16.54                                                      
  5 Boyd, Richard             42 Unattached                NT    1:26.04  
       40.06  1:26.04                                                      
 
Event 1  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        47 Colonials 1776-8     1:09.00    1:07.43  
       30.17  1:07.43                                                      
  2 Williamson, Dave          49 Colonials 1776-8          NT    1:18.45  
       36.37  1:18.45                                                      
  3 Jacoby, David             47 Central Bucks Fa-8   1:15.00    1:24.47  
       38.32  1:24.47                                                      
  4 Fry, Alfred A             45 Unattached           2:18.00    2:11.86  
     1:07.55  2:11.86                                                      
 
Event 1  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              53 Pennypack Aquati-8   1:12.00    1:12.28  
       33.92  1:12.28                                                      
  2 Matz, Michael             52 Pennypack Aquati-8   1:19.00    1:20.00  
       35.58  1:20.00                                                      
  3 McCarthy, John            54 Colonials 1776-8     1:30.00    1:20.98  
       38.47  1:20.98                                                      
 
Event 1  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steel, Tom                57 Colonials 1776-8     1:15.10    1:10.15  
       31.80  1:10.15                                                      
  2 Crossland, Jerry          57 Colonials 1776-8          NT    1:13.15  
       33.61  1:13.15                                                      
  3 Ellis, Joel               55 Unattached           1:25.00    1:16.18  
       34.20  1:16.18                                                      
 
Event 1  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve P        62 Colonials 1776-8     1:15.30    1:14.46  
       34.44  1:14.46                                                      
  2 Sweeney, Paul             62 Colonials 1776-8     1:19.90    1:24.55  
       39.88  1:24.55                                                      
 
Event 1  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-7   1:28.00    1:18.63  
       37.71  1:18.63                                                      
  2 Platt, Jay                66 Pennypack Aquati-8   1:30.00    1:30.99  
       44.34  1:30.99                                                      
 
Event 2  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather D         26 Fins Aquatics Cl-8  19:28.54   18:06.13  
       32.50  1:07.37  1:42.88  2:18.87  2:54.88  3:31.32  4:07.21  4:43.51
     5:20.01  5:56.17  6:32.80  7:09.00  7:45.61  8:22.37  8:58.82  9:34.79
    10:11.73 10:48.04 11:24.10 12:01.01 12:37.01 13:13.58 13:50.25 14:27.21
    15:04.09 15:40.89 16:18.00 16:54.37 17:30.42 18:06.13                  
 
Event 2  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            35 Spring Valley YM-8  24:00.00   22:25.75  
       39.13  1:21.78  2:05.79  2:50.67  3:35.67  4:20.72  5:06.45  5:52.21
     6:37.94  7:23.81  8:09.06  8:54.33  9:39.54 10:24.85 11:10.53 11:55.92
    12:41.15 13:26.34 14:11.93 14:57.31 15:43.15 16:28.64 17:14.13 17:59.08
    18:43.93 19:28.71 20:13.78 20:59.11 21:44.47 22:25.75                  
  2 Fairman, Abigail          36 Red Tide-6          22:22.17   23:06.44  
       38.73  1:22.11  2:07.31  2:52.56  3:37.59  4:22.81  5:08.37  5:53.79
     6:39.77  7:25.17  8:11.08  8:56.91  9:43.10 10:28.49 11:13.94 12:00.39
    12:47.92 13:35.18 14:22.52 15:10.21 15:57.70 16:45.20 17:32.76 18:20.18
    19:07.78 19:55.50 20:43.03 21:30.68 22:18.46 23:06.44                  
 
Event 2  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               48 Colonials 1776-8    18:33.81   18:26.28  
       33.76  1:10.29  1:47.38  2:24.83  3:02.27  3:39.83  4:17.33  4:54.25
     5:30.95  6:07.87  6:44.68  7:21.87  7:58.60  8:35.54  9:12.44  9:49.10
    10:26.44 11:03.49 11:40.76 12:17.90 12:54.84 13:31.79 14:08.79 14:45.88
    15:22.77 15:59.54 16:36.18 17:13.21 17:50.78 18:26.28                  
 
Event 2  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Sue                59 Colonials 1776-8    23:28.00   23:47.72  
       43.38  1:30.35  2:18.44  3:06.97  3:55.70  4:44.35  5:32.50  6:20.70
     7:09.14  7:57.11  8:45.31  9:32.91 10:20.56 11:08.67 11:56.17 12:43.98
    13:32.32 14:20.16 15:07.95 15:55.71 16:43.61 17:31.20 18:18.69 19:06.49
    19:54.57 20:42.63 21:30.52 22:17.67 23:04.54 23:47.72                  
  2 Woods, Tina               56 Colonials 1776-8    24:34.91   24:56.56  
       42.85  1:31.18  2:20.50  3:09.79  3:59.65  4:48.71  5:38.03  6:28.49
     7:17.64  8:07.59  8:58.12  9:49.37 10:40.18 11:30.76 12:21.08 13:11.83
    14:02.58 14:53.25 15:43.74 16:33.77 17:23.46 18:13.15 19:03.35 19:55.80
    20:46.38 21:36.90 22:27.39 23:17.65 24:08.06 24:56.56                  
 
Event 2  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puckett, Nancy            64 Unattached          26:00.00   26:34.99  
       47.97  1:39.87  2:33.33  3:27.13  4:20.85  5:15.07  6:10.26  7:04.11
     7:57.84  8:51.17  9:44.85 10:39.18 11:33.03 12:27.18 13:21.23 14:15.00
    15:08.79 16:01.66 16:54.40 17:47.21 18:40.36 19:33.22 20:26.22 21:19.54
    22:13.11 23:06.52 23:59.24 24:51.67 25:43.57 26:34.99                  
 
Event 2  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldsmith, Matthew        28 Unattached          19:05.33   18:40.58  
       33.83  1:09.94  1:47.00  2:24.84  3:02.05  3:39.56  4:17.25  4:54.73
     5:32.04  6:09.38  6:46.46  7:23.83  8:01.25  8:38.92  9:16.51  9:54.04
    10:31.63 11:09.64 11:47.30 12:25.09 13:02.86 13:40.47 14:18.64 14:56.55
    15:34.67 16:12.62 16:50.59 17:28.16 18:04.84 18:40.58                  
 
Event 2  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               61 Garden State Mas-7  22:07.00   20:55.54  
       37.76  1:18.32  1:59.79  2:41.61  3:24.28  4:06.27  4:48.72  5:31.49
     6:13.91  6:56.44  7:38.61  8:21.10  9:03.57  9:45.73 10:28.24 11:10.77
    11:52.38 12:34.79 14:00.24          14:43.14 15:25.65 16:07.60 16:49.60
    17:30.80 18:12.66 18:55.14 19:36.31 20:17.04 20:55.54                  
 
Event 2  Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gladfelter, David         77 Colonials 1776-8    37:00.00         DQ  
 
Event 3  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          26 Fins Aquatics Cl-8     31.00      32.28  
 
Event 3  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giurtino, Donna           33 Colonials 1776-8       34.70      35.11  
 
Event 3  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Gretchen           43 Spring Valley YM-8     34.61      34.12  
 
Event 3  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   45 Spring Valley YM-8     34.61      35.01  
  2 Sadowski, Susan           46 Central Bucks Fa-8     34.98      39.48  
 
Event 3  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            52 Colonials 1776-8       36.30      36.81  
 
Event 3  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figenshu, Susan           58 Colonials 1776-8       41.80      41.26  
 
Event 3  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         65 Colonials 1776-8       55.67      45.99  
 
Event 3  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Matt            22 Colonials 1776-8       26.50      26.96  
 
Event 3  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Alex           33 Colonials 1776-8       29.53      29.10  
  2 Lipin, Ilya               32 Unattached             29.00      29.66  
  3 Coler, Matthew            33 Spring Valley YM-8     28.50      30.63  
 
Event 3  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                44 Spring Valley YM-8     27.33      27.11  
  2 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley YM-8     30.00      29.09  
  3 Stoudt, Tom               43 Colonials 1776-8       32.00      31.92  
  4 Boyd, Richard             42 Unattached                NT      36.51  
 
Event 3  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        47 Colonials 1776-8       27.50      27.51  
  2 Burns, Ken                48 Unattached             31.92      31.91  
  3 Williamson, Dave          49 Colonials 1776-8          NT      33.38  
  4 Jacoby, David             47 Central Bucks Fa-8     33.00      38.02  
  5 Fry, Alfred A             45 Unattached           1:14.00    1:08.73  
 
Event 3  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              53 Pennypack Aquati-8     33.00      32.46  
  2 Matz, Michael             52 Pennypack Aquati-8     33.52      33.69  
  3 McCarthy, John            54 Colonials 1776-8       55.00      36.61  
 
Event 3  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steel, Tom                57 Colonials 1776-8       33.00      30.40  
  2 Ellis, Joel               55 Unattached             32.17      32.71  
 
Event 3  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve P        62 Colonials 1776-8       32.75      32.53  
 
Event 3  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                66 Pennypack Aquati-8     40.00      42.07  
 
Event 4  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plimpton, Hannah          28 Colonials 1776-8    12:20.17   12:15.05  
       40.10  1:23.98  2:09.80  2:56.27  3:42.89  4:29.28  5:15.99  6:02.66
     6:48.95  7:36.18  8:22.77  9:09.71  9:56.78 10:43.77 11:29.93 12:15.05
 
Event 4  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Erin           31 Red Tide-6          11:00.00   11:14.17  
       37.98  1:18.91  2:00.89  2:44.03  3:26.19  4:08.65  4:51.88  5:34.35
     6:16.85  6:59.50  7:42.31  8:25.30  9:08.17  9:50.80 10:32.98 11:14.17
 
Event 4  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Aliza            41 Unattached          10:45.00   12:42.23  
       38.28  1:21.51  2:08.12  2:56.07  3:45.00  4:33.97  5:23.02  6:12.01
     7:01.12  7:50.56  8:39.34  9:28.64 10:17.39 11:06.03 12:42.23         
 
Event 4  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June              65 New England Mast-2  13:45.21   13:30.31  
       43.86  1:33.94  2:25.05  3:16.66  4:07.76  4:58.30  5:49.88  6:41.40
     7:32.39  8:24.42  9:15.86 10:08.90 11:00.44 11:51.67 12:42.11 13:30.31
 
Event 4  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Mark           37 Colonials 1776-8     9:55.00    9:36.97  
       31.70  1:07.35  1:44.15  2:21.32  2:58.16  3:35.49  4:12.50  4:49.27
     5:26.14  6:02.44  6:39.03  7:15.67  7:51.62  8:27.41  8:56.07  9:36.97
  2 Patterson, Thomas J       36 Colonials 1776-8    10:05.00   10:48.45  
       35.17  1:12.48  1:50.79  2:30.23  3:10.06  3:50.66  4:32.16  5:13.80
     5:55.17  6:36.48  7:18.05  7:59.97  8:42.39  9:24.63 10:07.29 10:48.45
 
Event 4  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohl, Mark                42 Spring Valley YM-8  11:50.64   11:32.16  
       36.51  1:17.18  2:00.16  2:43.60  3:27.02  4:10.99  4:55.67  5:41.75
     6:25.96  7:10.66  7:55.31  8:40.17  9:23.98 10:08.93 10:51.31 11:32.16
 
Event 4  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            49 Garden State Mas-7   9:50.00    9:48.61  
       32.92  1:09.32  1:45.68  2:22.19  2:59.17  3:36.50  4:13.85  4:51.18
     5:28.69  6:06.33  6:43.69  7:21.49  7:58.92  8:36.01  9:13.04  9:48.61
 
Event 4  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Craig            60 Colonials 1776-8    11:31.21   10:57.41  
       38.29  1:19.60  2:00.73  2:41.88  3:22.81  4:04.26  4:45.92  5:27.45
     6:09.20  6:50.68  7:32.49  8:14.18  8:56.06  9:37.82 10:18.94 10:57.41
  2 Sweeney, Paul             62 Colonials 1776-8    11:35.37   11:20.86  
       38.21  1:19.37  2:02.13  2:44.81  3:28.14  4:11.80  4:55.22  5:39.21
     6:21.99  7:05.76  7:48.79  8:31.76  9:14.71  9:57.54 10:40.11 11:20.86
 
Event 4  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-7  10:45.00   10:32.97  
       37.60  1:17.80  1:58.04  2:38.22  3:18.51  3:58.81  4:38.78  5:18.69
     5:58.58  6:38.67  7:18.82  7:58.67  8:37.94  9:17.25  9:55.85 10:32.97
 
Event 4  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tulenko, Tom              71 Colonials 1776-8    13:30.00   13:24.61  
       42.14  1:30.19  2:21.05  3:13.14  4:05.19  4:56.31  5:48.09  6:39.55
     7:30.31  8:21.26  9:12.64 10:04.09 10:55.62 11:46.66 12:36.76 13:24.61
 
Event 5  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giurtino, Donna           33 Colonials 1776-8       39.75      38.60  
  2 Cosgrove, Katie           32 Patriot Masters-10     37.00      39.11  
 
Event 5  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            35 Spring Valley YM-8     39.00      39.54  
  2 Fairman, Abigail          36 Red Tide-6             38.15      43.35  
 
Event 5  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Gretchen           43 Spring Valley YM-8     36.25      35.40  
  2 Sommer, Lisa              44 Spring Valley YM-8     42.11      41.99  
 
Event 5  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   45 Spring Valley YM-8     36.25      36.47  
  2 Sosnowski, Diana          46 Colonials 1776-8       42.61      40.67  
  3 Sadowski, Susan           46 Central Bucks Fa-8     38.87      43.54  
 
Event 5  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            52 Colonials 1776-8       41.77      41.13  
  2 Graf, Susan               50 Central Bucks Fa-8     42.00      45.70  
 
Event 5  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figenshu, Susan           58 Colonials 1776-8       46.83      45.39  
  2 Woods, Tina               56 Colonials 1776-8       49.00      49.14  
 
Event 5  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         65 Colonials 1776-8       50.56      49.03  
 
Event 5  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Matt            22 Colonials 1776-8       27.60      28.08  
 
Event 5  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                44 Spring Valley YM-8     29.44      29.17  
  2 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley YM-8     35.00      34.77  
  3 Stoudt, Tom               43 Colonials 1776-8       34.50      37.05  
 
Event 5  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        47 Colonials 1776-8       33.00      32.02  
  2 Jacoby, David             47 Central Bucks Fa-8     36.00      39.92  
  3 Fry, Alfred A             45 Unattached           1:16.00    1:12.20  
 
Event 5  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              53 Pennypack Aquati-8     34.00      34.52  
  2 Majeske, Andrew           52 Colonials 1776-8       35.00      34.78  
  3 Matz, Michael             52 Pennypack Aquati-8     35.11      37.50  
  4 McCarthy, John            54 Colonials 1776-8       50.00      41.05  
 
Event 5  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steel, Tom                57 Colonials 1776-8       33.00      31.71  
  2 Crossland, Jerry          57 Colonials 1776-8          NT      33.68  
 
Event 5  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve P        62 Colonials 1776-8       36.81      36.65  
 
Event 5  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                66 Pennypack Aquati-8     41.00      40.86  
 
Event 6  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          26 Fins Aquatics Cl-8   5:45.00    5:52.36  
       33.64  1:12.39  1:58.64  2:45.23  3:37.16  4:30.53  5:11.78  5:52.36
 
Event 6  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               48 Colonials 1776-8     5:35.35    5:34.51  
       35.97  1:17.44  2:02.39  2:42.33  3:32.91  4:21.05  4:58.04  5:34.51
 
Event 6  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       36 Colonials 1776-8     5:30.00    5:45.41  
       35.38  1:16.20  2:00.04  2:42.21  3:31.72  4:22.46  5:03.54  5:45.41
 
Event 6  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert             62 Colonials 1776-8     6:55.00    6:27.55  
       37.53  1:20.21  2:10.78  3:01.69  3:57.66  4:54.49  5:42.19  6:27.55
  2 Ryan, James               61 Garden State Mas-7   7:49.00    6:54.49  
       44.37  1:35.11  2:37.85  3:35.24  4:31.65  5:30.12  6:13.52  6:54.49
 
Event 6  Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         77 Colonials 1776-8    10:45.00   10:30.55  
     1:14.15  2:36.64  3:58.40  5:14.26  6:38.03  8:03.60  9:16.60 10:30.55
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plimpton, Hannah          28 Colonials 1776-8       43.64      43.46  
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giurtino, Donna           33 Colonials 1776-8       43.48      42.38  
  2 Dougherty, Erin           31 Red Tide-6             41.13      42.90  
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            35 Spring Valley YM-8     44.00      42.80  
 
Event 7  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Gretchen           43 Spring Valley YM-8     44.45      45.24  
  2 Sommer, Lisa              44 Spring Valley YM-8     46.34      46.00  
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   45 Spring Valley YM-8     44.45      45.36  
  2 Sadowski, Susan           46 Central Bucks Fa-8     45.95      49.60  
 
Event 7  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            52 Colonials 1776-8       42.89      42.98  
 
Event 7  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina               56 Colonials 1776-8       52.00      51.94  
 
Event 7  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          60 Colonials 1776-8       41.00      41.84  
 
Event 7  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June              65 New England Mast-2     49.00      50.64  
  2 Jastremski, Janet         65 Colonials 1776-8       58.79      54.37  
 
Event 7  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Matt            22 Colonials 1776-8       37.60      33.91  
 
Event 7  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miksa, Davide (Dave)      38 Central Bucks Fa-8        NT      35.28  
 
Event 7  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley YM-8     35.00      34.30  
  2 Kohl, Mark                42 Spring Valley YM-8     39.50      38.86  
  3 Stoudt, Tom               43 Colonials 1776-8       38.00      41.47  
 
Event 7  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        47 Colonials 1776-8       38.00      36.55  
  2 Jacoby, David             47 Central Bucks Fa-8     39.00      45.42  
  3 Fry, Alfred A             45 Unattached             57.00      57.51  
 
Event 7  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              53 Pennypack Aquati-8     39.00      38.53  
  2 McCarthy, John            54 Colonials 1776-8       55.00      42.50  
  3 Matz, Michael             52 Pennypack Aquati-8     41.80      44.75  
  4 Rosser, Bob               53 Unattached             49.95      51.55  
 
Event 7  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WuShanley, Ying           55 Unattached             35.00      35.51  
  2 Keyser, Brian             57 Colonials 1776-8       34.00      35.83  
  3 Steel, Tom                57 Colonials 1776-8       40.00      37.06  
 
Event 7  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve P        62 Colonials 1776-8       39.16      38.69  
  2 Ryan, James               61 Garden State Mas-7     49.00      43.41  
 
Event 7  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                66 Pennypack Aquati-8     45.00      43.80  
 
Event 7  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Runyon, Jerry             75 Blu Frog Team-14       58.00      54.49  
 
Event 8  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairman, Abigail          36 Red Tide-6           5:44.20    6:02.02  
       39.38  1:23.36  2:09.38  2:55.29  3:41.68  4:28.57  5:15.78  6:02.02
 
Event 8  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldsmith, Matthew        28 Unattached           4:50.12    4:43.77  
       32.28  1:07.14  1:42.82  2:18.85  2:55.13  3:31.62  4:08.11  4:43.77
 
Event 8  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Alex           33 Colonials 1776-8     4:50.00    4:50.71  
       32.72  1:08.02  1:43.54  2:19.55  2:56.06  3:33.20  4:11.77  4:50.71
  2 Lipin, Ilya               32 Unattached           5:30.00    5:16.49  
       35.20  1:13.36  1:53.46  2:34.43  3:15.24  3:56.17  4:37.15  5:16.49
 
Event 8  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Mark           37 Colonials 1776-8     4:50.00    4:39.35  
       31.11  1:05.92  1:42.12  2:18.06  2:53.87  3:30.12  4:06.14  4:39.35
  2 Barnes, Thomas            36 Unattached           6:50.00    6:37.43  
     1:34.27  2:25.00  3:15.38  4:06.05  4:57.57  5:48.48  6:37.43         
 
Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krelovich, Keith          40 Colonials 1776-8     4:45.00    4:45.00  
       31.74  1:06.71  1:42.19  2:18.59  2:54.78  3:31.61  4:08.54  4:45.00
  2 Kohl, Mark                42 Spring Valley YM-8   5:40.00    5:43.54  
       37.66  1:19.67  2:04.71  2:49.79  3:35.19  4:20.07  5:03.28  5:43.54
 
Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Joseph           48 Colonials 1776-8     4:55.19    4:58.49  
       32.48  1:08.73  1:46.00  2:24.08  3:02.93  3:41.48  4:20.02  4:58.49
 -- Bender, Charles           49 Fins Aquatics Cl-8   4:30.00         DQ  
 
Event 8  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Craig            60 Colonials 1776-8     5:15.96    5:24.39  
       36.76  1:17.22  1:59.06  2:41.14  3:22.15  4:04.07  4:44.83  5:24.39
  2 Ryan, James               61 Garden State Mas-7   5:30.00    5:30.41  
       38.33  1:19.85  2:01.14  2:43.15  3:25.10  4:07.13  4:48.54  5:30.41
 
Event 8  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-7   5:14.00    5:07.73  
       36.59  1:15.93  1:55.13  2:34.54  3:13.46  3:52.16  4:30.51  5:07.73
 
Event 9  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giurtino, Donna           33 Colonials 1776-8       30.81      31.15  
  2 Dougherty, Erin           31 Red Tide-6             34.00      34.74  
 
Event 9  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            35 Spring Valley YM-8     32.00      32.14  
 
Event 9  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Gretchen           43 Spring Valley YM-8     30.73      30.75  
  2 Sommer, Lisa              44 Spring Valley YM-8     39.20      37.70  
 
Event 9  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   45 Spring Valley YM-8     30.73      31.41  
  2 Sosnowski, Diana          46 Colonials 1776-8       35.40      34.36  
  3 Sadowski, Susan           46 Central Bucks Fa-8     31.12      35.93  
 
Event 9  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            52 Colonials 1776-8       33.20      33.70  
  2 Graf, Susan               50 Central Bucks Fa-8     35.00      38.48  
 
Event 9  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Sue                59 Colonials 1776-8       36.63      36.11  
  2 Figenshu, Susan           58 Colonials 1776-8       37.33      36.63  
  3 Woods, Tina               56 Colonials 1776-8       40.00      38.76  
 
Event 9  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          60 Colonials 1776-8       34.00      33.13  
 
Event 9  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         65 Colonials 1776-8       38.11      37.75  
 
Event 9  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Matt            22 Colonials 1776-8       24.80      25.16  
 
Event 9  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coler, Matthew            33 Spring Valley YM-8     26.50      26.39  
 
Event 9  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miksa, Davide (Dave)      38 Central Bucks Fa-8        NT      27.54  
  2 Gallagher, Mark           37 Colonials 1776-8       30.00      28.74  
  3 Barnes, Thomas            36 Unattached             35.00      35.46  
 
Event 9  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley YM-8     27.00      26.52  
  2 Stoudt, Tom               43 Colonials 1776-8       30.50      30.10  
 
Event 9  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        47 Colonials 1776-8       26.25      26.40  
  2 Burns, Ken                48 Unattached             28.36      27.93  
  3 Jacoby, David             47 Central Bucks Fa-8     30.00      34.42  
  4 Fry, Alfred A             45 Unattached             47.00      47.28  
 
Event 9  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              53 Pennypack Aquati-8     28.00      27.90  
  2 McCarthy, John            54 Colonials 1776-8       31.00      29.69  
  3 Majeske, Andrew           52 Colonials 1776-8       30.00      29.81  
  4 Matz, Michael             52 Pennypack Aquati-8     30.42      32.05  
 
Event 9  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steel, Tom                57 Colonials 1776-8       29.50      27.89  
  2 Crossland, Jerry          57 Colonials 1776-8          NT      28.56  
  3 Keyser, Brian             57 Colonials 1776-8       29.00      30.67  
  4 WuShanley, Ying           55 Unattached             29.00      30.71  
 
Event 9  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Craig            60 Colonials 1776-8       30.56      30.08  
  2 Dougherty, Steve P        62 Colonials 1776-8       31.34      30.93  
 
Event 9  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                66 Pennypack Aquati-8     35.00      35.04  
 
Event 9  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tulenko, Tom              71 Colonials 1776-8       37.00      35.55  
 
Event 10  Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                            11:11.11   10:57.86  
       42.11  1:27.30  2:13.09  2:56.05  3:33.09  4:14.10  4:56.56  5:39.08
     6:17.91  7:01.54  7:46.44  8:29.95  9:03.14  9:41.25 10:20.26 10:57.86
 
Event 10  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                                  NT    9:22.91  
       31.38  1:06.38  1:42.15  2:18.02  2:51.51  3:29.84  4:08.54  4:46.17
     5:16.90  5:39.34  6:27.29  7:03.59  7:35.31  8:10.52  8:46.90  9:22.91
 
Event 10  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                                  NT   10:25.18  
       36.56  1:16.93  1:57.03  2:36.08  3:09.93  3:49.03  4:28.83  5:07.55
     5:43.26  6:25.60  7:09.60  7:52.37  8:25.96  9:03.70  9:43.69 10:25.18
 
Event 11  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                                  NT    2:37.11  
       41.36  1:24.13  1:59.13  2:37.11                                    
 
Event 11  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                                  NT    2:43.73  
       42.71  1:25.88  2:06.10  2:43.73                                    
 
Event 11  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                                  NT    2:02.37  
       28.27  1:04.85  1:32.65  2:02.37                                    
 
Event 11  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                                  NT    2:26.29  
       39.79  1:17.38  1:51.27  2:26.29                                    
 
Event 11  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'C'                                  NT    2:29.03  
       38.23  1:19.76  1:57.97  2:29.03                                    
 
Event 12  Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Coed Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                                  NT   10:23.53  
       34.50  1:12.58  1:52.21  2:31.37  3:06.90  3:46.90  4:27.50  5:08.16
     5:29.10  6:50.63  7:17.69  8:04.41  8:34.80  9:10.22  9:46.93 10:23.53
 
Event 12  Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Coed Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                                  NT    9:50.35  
       33.41  1:10.25  1:47.26  2:23.48  3:01.61  3:44.51  4:28.54  5:11.12
     5:42.90  6:18.64  6:56.21  7:33.60  8:04.82  8:38.83  9:14.82  9:50.35
 
Event 12  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Coed Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'C'                                  NT   13:44.99  
       58.33  2:11.29  3:26.56  4:37.59  5:12.00  5:52.62  6:34.77  7:15.64
     7:59.03  8:47.98  9:37.63 10:25.82 11:10.56 12:01.69 12:54.06 13:44.99
 
Event 13  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                                  NT    2:24.93  
       34.46  1:13.43  1:49.39  2:24.93                                    
 
Event 13  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                                  NT    1:50.70  
       27.08    53.28  1:20.93  1:50.70                                    
 
Event 13  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                                  NT    2:10.10  
       32.73  1:08.26  1:39.37  2:10.10