Licensed to Upper Dublin Aquatic Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/7/2012 06:14 PM
                   UD Masters Fall Harvest Meet - 11/3/2012                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrixson, Linda         28 Unattached           1:23.00    1:18.58        
       36.95  1:18.58                                                      
  2 Reidy, Kaitlyn            27 Unattached           1:40.00    1:27.01        
       38.72  1:27.01                                                      
  3 Kenny, Laura              29 Colonials 1776-8     1:50.00    1:32.32        
       44.76  1:32.32                                                      
 
Event 1  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:04.82  12/11/2011 NORIKO INADA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henkel, Carrie            33 Spring Valley YM-8   1:16.75    1:17.38        
       35.83  1:17.38                                                      
  2 Giurtino, Donna           32 Colonials 1776-8     1:35.00    1:20.14        
       36.32  1:20.14                                                      
  3 Smith, Jessica            34 Spring Valley YM-8   1:24.96    1:20.49        
       37.40  1:20.49                                                      
  4 Povlosky, Stephanie       32 Spring Valley YM-8   1:34.00    1:25.90        
       39.63  1:25.90                                                      
 
Event 1  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Fontaine       38 Colonials 1776-8     1:35.00    1:28.33        
       41.34  1:28.33                                                      
  2 Guenard, Becky            39 Colonials 1776-8     1:45.00    1:38.52        
       43.69  1:38.52                                                      
 
Event 1  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Kimberly         46 Unattached           1:35.00    1:27.48        
       40.34  1:27.48                                                      
  2 Pollio, Michele           48 Colonials 1776-8     1:40.00    1:35.76        
       45.41  1:35.76                                                      
 
Event 1  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:11.67   12/6/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           51 Colonials 1776-8     1:21.37    1:17.76        
       35.84  1:17.76                                                      
  2 Burke, Barbara            51 Colonials 1776-8     1:23.39    1:23.87        
       40.54  1:23.87                                                      
 
Event 1  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       56 Colonials 1776-8     1:24.50    1:27.46        
       39.65  1:27.46                                                      
  2 Woods, Tina               55 Colonials 1776-8     1:40.00    1:44.42        
       49.17  1:44.42                                                      
 
Event 1  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   55.71  10/20/2011 EUGENE GODSOE                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fang, Luyao               22 Colonials 1776-8     1:09.00    1:09.90        
       32.24  1:09.90                                                      
 
Event 1  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   55.77  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Alex           32 Colonials 1776-8     1:11.00    1:09.02        
       30.98  1:09.02                                                      
 
Event 1  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                43 Spring Valley YM-8   1:05.70    1:04.10        
       28.39  1:04.10                                                      
  2 Sangmeister, Gary         41 Spring Valley YM-8   1:10.00    1:08.95        
       32.39  1:08.95                                                      
  3 Harrop, Jim               41 Spring Valley YM-8   1:15.00    1:10.81        
       32.38  1:10.81                                                      
  4 Kohl, Mark                41 Spring Valley YM-8   1:18.00    1:20.78        
       37.73  1:20.78                                                      
 
Event 1  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        46 Jersey Area Mult-7   1:10.00    1:08.85        
       31.16  1:08.85                                                      
  2 Monroe, Mark              48 Unattached           1:14.00    1:13.19        
       33.76  1:13.19                                                      
  3 Fernandez-Duque, Eduardo  48 Unattached           1:20.00    1:18.83        
       37.93  1:18.83                                                      
  4 Blinman, Thane            45 Unattached           1:40.00    1:18.99        
       37.52  1:18.99                                                      
  5 Barbee, Kenneth           48 Colonials 1776-8     1:30.00    1:26.66        
 
Event 1  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:06.29  11/13/2011 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey           61 Colonials 1776-8     1:18.50    1:14.54        
       33.61  1:14.54                                                      
  2 Dougherty, Stephen        61 Colonials 1776-8     1:17.69    1:15.30        
       35.69  1:15.30                                                      
  3 Jones, Robert             61 Colonials 1776-8     1:15.00    1:19.01        
       36.45  1:19.01                                                      
 
Event 1  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:10.42   12/5/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremzier, James           66 Colonials 1776-8     1:35.00    1:44.88        
       51.36  1:44.88                                                      
 
Event 1  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         76 Colonials 1776-8     2:05.00    2:06.20        
     1:00.92  2:06.20                                                      
 
Event 2  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:26.93   12/2/2011 DAWN HECKMAN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            34 Spring Valley YM-8  21:00.00   23:02.81        
       38.55  1:20.58  2:04.71  2:49.92  3:35.75  4:21.74  5:07.82  5:54.58
     6:41.23  7:27.68  8:14.64  9:01.71  9:48.66 10:35.08 11:22.14 12:09.00
    12:55.63 13:42.38 14:29.34 15:16.49 16:03.57 16:50.59 17:37.23 18:23.95
    19:10.20 19:57.62 20:44.86 21:31.85 22:18.02 23:02.81                  
 
Event 2  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:50.64  10/10/2004 S HEIM-BOWEN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               47 Colonials 1776-8    18:33.81   18:25.08        
       33.93  1:10.77  1:47.72  2:24.67  3:01.51  3:38.44  4:15.58  4:52.29
     5:29.17  6:05.95  6:42.71  7:19.83  7:56.96  8:34.16  9:10.93  9:47.18
    10:24.34 11:01.69 11:38.92 12:15.81 12:52.78 13:30.09 14:07.31 14:44.57
    15:21.65 15:58.64 16:35.62 17:12.37 17:49.12 18:25.08                  
 
Event 2  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny, John               32 Colonials 1776-8    18:15.00   17:58.80        
       32.42  1:07.03  1:42.04  2:17.41  2:53.02  3:28.87  4:04.70  4:40.75
     5:16.71  5:52.69  6:28.66  7:05.09  7:41.24  8:17.48  8:53.94  9:30.26
    10:06.58 10:43.04 11:19.46 11:55.88 12:32.36 13:08.77 13:45.43 14:21.92
    14:58.41 15:35.03 16:11.31 16:47.52 17:23.58 17:58.80                  
 
Event 2  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         35 Colonials 1776-8    19:00.00   19:41.94        
       34.55  1:11.40  1:48.52  2:26.39  3:04.87  3:44.12  4:23.06  5:02.69
     5:42.27  6:22.38  7:02.23  7:42.49  8:22.00  9:02.62  9:43.04 10:23.45
    11:02.90 11:42.90 12:22.54 13:02.99 13:42.94 14:23.32 15:03.89 15:43.70
    16:23.28 17:03.32 17:43.42 18:23.14 19:02.84 19:41.94                  
 
Event 2  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher       56 Unattached          19:24.00   19:46.32        
       33.42  1:11.64  1:50.50  2:29.84  3:09.45  3:48.76  4:28.59  5:08.57
     5:48.66  6:28.96  7:08.78  7:48.59  8:28.29  9:08.40  9:48.20 10:27.54
    11:07.23 11:47.72 12:27.65 13:07.69 13:48.30 14:28.04 15:08.68 15:48.43
    16:28.70 17:08.66 17:48.45 18:27.54 19:07.27 19:46.32                  
  2 Heller, Barney            58 Colonials 1776-8    21:00.00   20:18.84        
       35.86  1:15.61  1:56.09  2:36.17  3:16.89  3:57.51  4:38.14  5:18.89
     5:59.83  6:40.88  7:22.33  8:03.03  8:44.03  9:25.16 10:06.08 10:46.80
    11:27.69 12:08.68 12:49.87 13:30.86 14:12.01 14:53.06 15:33.95 16:15.04
    16:56.02 17:38.00 18:18.70 18:59.22 19:39.42 20:18.84                  
 
Event 2  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   18:24.21   12/3/2010 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               60 Garden State Mas-7  21:47.70   21:17.42        
       37.63  1:17.55  1:58.67  2:40.62  3:22.95  4:05.20  4:47.50  5:30.12
     6:12.60  6:55.84  7:39.30  8:22.37  9:05.60  9:48.72 10:31.61 11:14.62
    11:57.79 12:40.97 13:24.12 14:07.34 14:50.55 15:33.73 16:16.26 16:59.25
    17:42.47 18:25.35 19:08.54 19:51.59 20:35.01 21:17.42                  
 
Event 2  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                65 Pennypack Aquati-8  23:15.00   22:13.80        
       40.25  1:23.65  2:07.73  2:51.74  3:36.27  4:20.76  5:04.99  5:49.36
     6:33.87  7:18.38  8:02.85  8:47.82  9:32.63 10:17.63 11:02.49 11:47.38
    12:32.34 13:17.60 14:02.58 14:47.69 15:32.39 16:17.15 17:02.02 17:47.07
    18:31.65 19:16.36 20:02.07 20:46.85 21:31.17 22:13.80                  
 
Event 2  Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         76 Colonials 1776-8    36:30.00   36:54.76        
       57.79  2:09.44  3:23.65  4:37.34  5:50.96  7:05.06  8:20.72  9:34.77
    10:48.86 12:01.52 13:15.08 14:29.24 15:44.31 16:59.08 18:13.47 19:27.64
    20:42.73 21:58.04 23:13.67 24:28.38 25:41.84 26:56.86 28:15.09 29:28.53
    30:41.53 31:56.37 33:09.95 34:22.90 35:38.08 36:54.76                  
 
Event 3  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   27.89  12/10/2011 INADA NORIKO                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henkel, Carrie            33 Spring Valley YM-8     32.27      33.30        
  2 Giurtino, Donna           32 Colonials 1776-8       45.00      34.70        
  3 Povlosky, Stephanie       32 Spring Valley YM-8     47.00      39.75        
 
Event 3  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Fontaine       38 Colonials 1776-8       38.00      39.23        
 
Event 3  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Kimberly         46 Unattached             44.00      37.89        
 
Event 3  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   30.35  12/11/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            51 Colonials 1776-8       36.89      36.30        
 
Event 3  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       56 Colonials 1776-8       33.00      37.96        
  2 Figenshu, Susan           57 Colonials 1776-8       44.77      41.80        
 
Event 3  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fang, Luyao               22 Colonials 1776-8       29.00      28.47        
 
Event 3  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Alex           32 Colonials 1776-8       30.00      29.53        
 
Event 3  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                43 Spring Valley YM-8     27.30      26.54        
  2 Sangmeister, Gary         41 Spring Valley YM-8     31.00      29.59        
  3 Harrop, Jim               41 Spring Valley YM-8     34.00      30.87        
  4 Kohl, Mark                41 Spring Valley YM-8     31.00      33.75        
 
Event 3  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Ken                47 Unattached             32.13      31.92        
  2 Monroe, Mark              48 Unattached             33.00      32.56        
  3 Fernandez-Duque, Eduardo  48 Unattached             35.50      35.16        
  4 Young, William            45 Colonials 1776-8       33.60      35.60        
  5 Blinman, Thane            45 Unattached             39.00      35.74        
 
Event 3  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert             61 Colonials 1776-8       33.30      32.34        
  2 Meyer, Geoffrey           61 Colonials 1776-8       33.88      32.37        
  3 Dougherty, Stephen        61 Colonials 1776-8       34.12      32.75        
 
Event 3  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   28.99   12/4/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremzier, James           66 Colonials 1776-8       39.00      44.43        
 
Event 3  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, John                70 Colonials 1776-8       53.00      49.62        
 
Event 3  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL:   34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         76 Colonials 1776-8     1:00.00    1:05.30        
 
Event 4  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny, Laura              29 Colonials 1776-8    12:10.00   11:50.70        
       41.37  1:25.99  2:09.83  2:53.69  3:39.36  4:25.28  5:10.53  5:55.83
     6:40.59  7:24.83  8:09.43  8:54.08  9:38.88 10:24.71 11:09.25 11:50.70
  2 Plimpton, Hannah          27 Colonials 1776-8    13:00.00   12:20.17        
       39.08  1:21.36  2:05.71  2:51.76  3:39.31  4:26.01  5:13.69  6:01.32
     6:49.44  7:36.61  8:24.84  9:13.09 10:01.41 10:48.80 11:34.93 12:20.17
 
Event 4  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebert, Kris              49 Ywca Masters of-8   12:07.16   12:12.75        
       39.66  1:23.08  2:08.61  2:55.08  3:41.99  4:29.09  5:15.87  6:02.92
     6:49.08  7:36.16  8:22.82  9:09.14  9:55.78 10:42.21 11:28.41 12:12.75
 
Event 4  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:29.62   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           51 Colonials 1776-8    11:11.11   10:28.33        
       34.91  1:13.16  1:52.36  2:32.24  3:11.91  3:51.72  4:31.89  5:11.64
     5:51.50  6:32.17  7:12.33  7:52.15  8:31.81  9:11.64  9:50.95 10:28.33
 
Event 4  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Sue                58 Colonials 1776-8    12:09.00   12:23.66        
       39.50  1:22.63  2:06.97  2:52.57  3:39.32  4:26.53  5:14.28  6:02.53
     6:51.01  7:38.62  8:27.02  9:15.13 10:03.19 10:51.31 11:38.81 12:23.66
 
Event 4  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   8:21.78   12/4/2011 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               41 Spring Valley YM-8  11:17.00   10:05.91        
       34.75  1:11.64  1:49.25  2:27.18  3:05.33  3:44.47  4:23.21  5:01.88
     5:40.22  6:18.69  6:57.66  7:36.23  8:14.87  8:52.99  9:29.75 10:05.91
  2 Kohl, Mark                41 Spring Valley YM-8  11:40.00   11:50.64        
       38.04  1:21.67  2:05.90  2:51.30  3:37.75  4:23.35  5:09.57  5:55.34
     6:41.01  7:26.49  8:11.82  8:57.21  9:42.61 10:26.75 11:10.51 11:50.64
 
Event 4  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   8:42.85  10/15/2010 KEITH SWITZER                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Joseph           47 Colonials 1776-8    10:12.19   10:05.70        
       33.48  1:09.77  1:47.02  2:24.59  3:02.81  3:41.16  4:19.97  4:58.81
     5:37.74  6:16.39  6:55.27  7:34.07  8:12.76  8:51.59  9:29.72 10:05.70
  2 Toy, Raymond              45 Central Maryland-9  14:06.14   13:00.10        
       39.98  1:26.68  2:14.69  3:03.07  3:51.67  4:40.23  5:29.59  6:18.95
     7:09.23  7:59.43  8:49.53  9:40.94 10:31.52 11:22.14 12:12.26 13:00.10
 
Event 4  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:31.23   12/4/2011 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Paul             61 Colonials 1776-8    11:40.00   11:35.37        
       39.19  1:20.97  2:04.99  2:49.51  3:33.86  4:18.20  5:02.26  5:46.95
     6:31.04  7:15.11  7:59.14  8:43.06  9:27.21 10:11.14 10:54.63 11:35.37
 
Event 5  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reidy, Kaitlyn            27 Unattached             40.00      41.32        
 
Event 5  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henkel, Carrie            33 Spring Valley YM-8     35.24      36.03        
  2 Povlosky, Stephanie       32 Spring Valley YM-8     40.00      38.55        
  3 Smith, Jessica            34 Spring Valley YM-8     38.00      39.55        
  4 Giurtino, Donna           32 Colonials 1776-8       45.00      39.75        
 
Event 5  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guenard, Becky            39 Colonials 1776-8       40.00      43.06        
 
Event 5  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosnowski, Diana          45 Colonials 1776-8       48.00      42.67        
  2 Stewart, Kimberly         46 Unattached             48.00      43.46        
  3 Pollio, Michele           48 Colonials 1776-8       51.00      46.70        
 
Event 5  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           51 Colonials 1776-8       35.36      36.42        
  2 Burke, Barbara            51 Colonials 1776-8       43.50      41.77        
 
Event 5  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Sue                58 Colonials 1776-8       42.00      44.85        
  2 Figenshu, Susan           57 Colonials 1776-8       49.84      46.83        
 
Event 5  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   33.94   10/3/2011 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casey, Mollie             61 Stanford Masters-38    39.33      42.95        
 
Event 5  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                43 Spring Valley YM-8     29.39      28.97        
  2 Sangmeister, Gary         41 Spring Valley YM-8     35.00      34.73        
 
Event 5  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Mark              48 Unattached             36.00      35.60        
  2 Barbee, Kenneth           48 Colonials 1776-8       39.00      41.01        
  3 Young, William            45 Colonials 1776-8       36.00      41.74        
  4 Fernandez-Duque, Eduardo  48 Unattached             39.50      44.13        
 
Event 5  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   27.71  10/15/2011 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Majeske, Andrew           51 Colonials 1776-8       34.00      35.42        
 
Event 5  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey           61 Colonials 1776-8       33.78      36.36        
  2 Dougherty, Stephen        61 Colonials 1776-8       38.40      36.81        
  3 Jones, Robert             61 Colonials 1776-8       37.14      37.42        
  4 Ryan, James               60 Garden State Mas-7     45.00      45.38        
 
Event 5  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                65 Pennypack Aquati-8     41.00      41.10        
  2 Kremzier, James           66 Colonials 1776-8       48.00      53.77        
 
Event 5  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL:   35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         76 Colonials 1776-8       55.00      55.64        
 
Event 6  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plimpton, Hannah          27 Colonials 1776-8     7:30.00    6:51.52        
       44.63  1:38.48  2:34.19  3:28.87  4:22.74  5:17.46  6:05.37  6:51.52
 
Event 6  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Fontaine       38 Colonials 1776-8     6:52.00    6:45.31        
       45.41  1:37.74  2:31.55  3:23.91  4:21.39  5:19.05  6:02.86  6:45.31
 
Event 6  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               47 Colonials 1776-8     5:35.35    5:29.32        
       36.10  1:17.74  2:01.54  2:43.95  3:30.10  4:16.99  4:53.98  5:29.32
 
Event 6  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           51 Colonials 1776-8     6:00.60    5:51.70        
       39.94  1:27.86  2:12.46  2:56.21  3:45.07  4:34.34  5:14.38  5:51.70
 
Event 6  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       56 Colonials 1776-8     6:45.00    6:48.72        
       44.26  1:35.03  2:29.91  3:22.83  4:19.84  5:17.09  6:03.18  6:48.72
 
Event 6  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny, John               32 Colonials 1776-8     5:10.00    5:14.76        
       34.50  1:13.92  1:53.68  2:32.21  3:17.60  4:03.18  4:39.46  5:14.76
 
Event 6  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         35 Colonials 1776-8     5:20.00    5:30.29        
       34.42  1:14.08  1:55.47  2:36.79  3:25.50  4:14.98  4:53.06  5:30.29
 
Event 6  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL:   4:32.05  11/16/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               41 Spring Valley YM-8   7:00.00    5:48.81        
       35.54  1:17.27  2:03.98  2:50.25  3:42.92  4:35.42  5:11.68  5:48.81
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   31.87  11/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plimpton, Hannah          27 Colonials 1776-8       40.00      43.64        
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   32.17   12/4/2011 HANNAH CALDAS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henkel, Carrie            33 Spring Valley YM-8     38.80      40.49        
  2 Giurtino, Donna           32 Colonials 1776-8       45.00      43.48        
  3 Smith, Jessica            34 Spring Valley YM-8     45.00      44.02        
  4 Povlosky, Stephanie       32 Spring Valley YM-8     55.00      47.66        
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosnowski, Katie          35 Colonials 1776-8       41.62      45.11        
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollio, Michele           48 Colonials 1776-8       50.00      47.74        
 
Event 7  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   36.99  12/12/2009 LISA BENNETT                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            51 Colonials 1776-8       42.89      43.06        
 
Event 7  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   27.83  11/21/2009 GREGOR PLEVELJ                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fang, Luyao               22 Colonials 1776-8       35.00      35.58        
 
Event 7  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.22   12/6/2009 ROQUE SANTOS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         41 Spring Valley YM-8     34.00      34.38        
  2 Rees, Greg                43 Spring Valley YM-8     35.49      36.21        
 
Event 7  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Mark              48 Unattached             38.00      37.80        
  2 Fernandez-Duque, Eduardo  48 Unattached             37.50      38.31        
  3 Blinman, Thane            45 Unattached             43.00      39.39        
 
Event 7  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   30.73   12/5/2010 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tweardy, Mil              53 Aftermath Master-8     32.00      45.29        
 
Event 7  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen        61 Colonials 1776-8       40.51      39.16        
  2 Jones, Robert             61 Colonials 1776-8       40.55      40.16        
 
Event 7  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   34.36   12/4/2011 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremzier, James           66 Colonials 1776-8       44.00      46.00        
 
Event 8  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrixson, Linda         28 Unattached           5:11.36    5:18.43        
       35.89  1:14.80  1:54.42  2:34.82  3:15.67  3:56.79  4:37.78  5:18.43
  2 Kenny, Laura              29 Colonials 1776-8     5:58.00    5:55.57        
       40.40  1:24.84  2:11.05  2:57.45  3:42.11  4:28.34  5:13.39  5:55.57
 
Event 8  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               47 Colonials 1776-8     4:54.54    4:54.01        
       34.70  1:12.30  1:50.17  2:27.33  3:04.49  3:41.40  4:18.22  4:54.01
  2 Rebert, Kris              49 Ywca Masters of-8    6:03.10    5:59.56        
       39.94  1:24.46  2:10.47  2:56.82  3:42.94  4:29.27  5:15.83  5:59.56
 
Event 8  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina               55 Colonials 1776-8     6:24.19    6:23.38        
       43.13  1:30.35  2:18.64  3:06.86  3:55.41  4:44.81  5:34.98  6:23.38
 
Event 8  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny, John               32 Colonials 1776-8          NT    4:48.49        
       33.10  1:08.60  1:44.86  2:21.24  2:57.86  3:35.04  4:12.16  4:48.49
 
Event 8  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         35 Colonials 1776-8     4:45.00    5:15.46        
       35.58  1:14.37  1:53.59  2:33.25  3:13.36  3:54.16  4:35.14  5:15.46
 
Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               41 Spring Valley YM-8   4:55.00    4:57.62        
       35.45  1:13.73  1:52.32  2:30.79  3:09.21  3:47.06  4:23.71  4:57.62
 
Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbee, Kenneth           48 Colonials 1776-8     5:45.00    5:56.56        
       39.99  1:24.11  2:10.16  2:55.45  3:41.21  4:26.91  5:13.24  5:56.56
  2 Toy, Raymond              45 Central Maryland-9   6:14.91    6:11.96        
       39.98  1:25.99  2:12.41  2:59.91  3:48.53  4:36.63  5:25.58  6:11.96
 
Event 8  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Majeske, Andrew           51 Colonials 1776-8     5:15.00    5:19.56        
       35.72  1:14.77  1:55.20  2:36.67  3:18.19  3:59.35  4:39.96  5:19.56
 
Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher       56 Unattached           4:47.90    4:57.43        
       33.72  1:11.89  1:51.11  2:30.12  3:08.38  3:46.51  4:23.12  4:57.43
  2 Heller, Barney            58 Colonials 1776-8     5:10.00    5:14.82        
       35.77  1:15.33  1:55.34  2:35.43  3:15.34  3:56.10  4:36.38  5:14.82
  3 Stevens, Craig            59 Colonials 1776-8          NT    5:15.37        
       35.96  1:15.77  1:56.28  2:37.21  3:17.45  3:57.88  4:37.20  5:15.37
 
Event 8  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:37.74   12/4/2010 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey           61 Colonials 1776-8     5:15.15    5:16.26        
       36.07  1:15.09  1:55.35  2:36.35  3:17.15  3:57.55  4:37.47  5:16.26
  2 Ryan, James               60 Garden State Mas-7   5:26.32    5:23.70        
       38.14  1:18.42  1:59.07  2:39.77  3:20.82  4:02.17  4:43.47  5:23.70
 
Event 8  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                65 Pennypack Aquati-8   5:55.55    5:32.66        
       38.47  1:21.12  2:04.70  2:47.53  3:29.67  4:11.42  4:53.15  5:32.66
 
Event 8  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, John                70 Colonials 1776-8     8:00.00    7:32.73        
       49.43  1:45.81  2:44.06  3:41.81  4:39.87  5:39.08  6:37.40  7:32.73
 
Event 8  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         76 Colonials 1776-8     9:30.00    9:15.22        
       59.61  2:11.69  3:24.47  4:36.85  5:49.92  7:01.60  8:11.81  9:15.22
 
Event 9  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   26.03  10/29/2011 ANDREA GEOROFF                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reidy, Kaitlyn            27 Unattached             35.00      35.32        
 
Event 9  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   25.77  12/10/2011 HANNAH CALDAS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giurtino, Donna           32 Colonials 1776-8       45.00      30.81        
  2 Henkel, Carrie            33 Spring Valley YM-8     29.63      31.15        
  3 Smith, Jessica            34 Spring Valley YM-8     33.00      32.62        
 
Event 9  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosnowski, Katie          35 Colonials 1776-8       36.18      35.60        
  2 Guenard, Becky            39 Colonials 1776-8       35.00      37.22        
 
Event 9  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosnowski, Diana          45 Colonials 1776-8       35.00      35.04        
  2 Stewart, Kimberly         46 Unattached             40.00      35.22        
 
Event 9  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   28.11   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            51 Colonials 1776-8       32.58      33.20        
 
Event 9  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Sue                58 Colonials 1776-8       35.00      36.63        
  2 Figenshu, Susan           57 Colonials 1776-8       38.25      37.33        
 
Event 9  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   29.48   10/3/2011 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casey, Mollie             61 Stanford Masters-38    33.44      37.13        
 
Event 9  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fang, Luyao               22 Colonials 1776-8       28.00      26.16        
 
Event 9  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.98  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Alex           32 Colonials 1776-8       27.00      27.18        
 
Event 9  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.25   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                43 Spring Valley YM-8     25.48      25.36        
  2 Sangmeister, Gary         41 Spring Valley YM-8     30.00      26.78        
  3 Kohl, Mark                41 Spring Valley YM-8     30.00      30.32        
 
Event 9  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.80  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Ken                47 Unattached             28.89      28.36        
  2 Monroe, Mark              48 Unattached             30.00      29.00        
  3 Young, William            45 Colonials 1776-8       27.35      29.07        
  4 Fernandez-Duque, Eduardo  48 Unattached             29.50      30.80        
  5 Blinman, Thane            45 Unattached             35.00      32.50        
 
Event 9  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luttmann, Mark            51 Upper Dublin Mas-8     38.00      34.49        
  2 Tweardy, Mil              53 Aftermath Master-8     30.00      41.37        
 
Event 9  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Craig            59 Colonials 1776-8          NT      30.03        
 
Event 9  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen        61 Colonials 1776-8       31.00      31.34        
  2 Meyer, Geoffrey           61 Colonials 1776-8       32.55      31.81        
  3 Jones, Robert             61 Colonials 1776-8       31.57      32.07        
 
Event 9  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   25.80   12/4/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremzier, James           66 Colonials 1776-8       34.50      37.90        
 
Event 10  Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   8:56.55  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                            10:11.01   10:26.25        
     1) Hug, Laurie W47                 2) Swanson, Vibeke W51            
     3) Burke, Barbara W51              4) O'Connell, Fontaine W38        
       33.85  1:10.86  1:48.15  2:24.16  2:59.01  3:37.32  4:16.49  4:54.44
     5:09.14  5:30.74  6:14.18  6:59.89  7:44.59  8:21.90  9:02.70 10:26.25
 
Event 10  Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   9:40.96   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, C DEVANNEY, P SARGEANT, B LOHBERG    
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                            12:11.21   12:08.79        
     1) Sosnowski, Diana W45            2) Watts, Sue W58                 
     3) Figenshu, Susan W57             4) Woods, Tina W55                
       37.39  1:20.46  2:06.96  2:54.68  3:35.09  4:19.85  5:05.10  5:48.89
     6:03.43  6:33.48  7:23.46  8:16.32  9:08.43  9:21.87  9:47.78 12:08.79
 
Event 10  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   7:44.51   12/4/2009 SCAQ                                       
                         D SCHLESINGER, D WEGNER, E TOLMACHOFF, E HOCHSTEIN
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                             9:09.09    9:34.08        
     1) Patterson, Thomas M35           2) Fang, Luyao M22                
     3) Carpenter, Alex M32             4) Kenny, John M32                
       34.20  1:10.85  1:48.18  2:25.12  2:57.07  3:32.74  4:10.24  4:49.75
     5:00.87  5:21.76  5:58.64  6:37.30  7:16.01  7:30.90  7:47.32  9:34.08
 
Event 10  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   9:09.49   12/2/2011 VENTURA                                    
                         H KERNS, G GRUBER, J MCCONICA, M BLATT            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                            10:00.01   10:00.97        
     1) Stevens, Craig M59              2) Dougherty, Stephen M61         
     3) Meyer, Geoffrey M61             4) Sweeney, Paul M61              
       35.12  1:12.96  1:50.32  2:25.59  2:59.16  3:37.03  4:17.23  4:57.18
     5:32.11  6:11.46  6:50.09  7:26.75  8:02.42  8:41.62  9:21.78 10:00.97
 
Event 11  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL:   2:04.31  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORSDE, S WAGER       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                             2:28.22    2:37.96        
     1) Giurtino, Donna W32             2) Sosnowski, Katie W35           
     3) Plimpton, Hannah W27            4) Guenard, Becky W39             
       43.68  1:27.25  2:07.16  2:37.96                                    
 
Event 11  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL:   2:15.82   12/4/2010 GOLD COAST                                 
                         M HUGHES, D CAVANAUGH, B LOHBERG, P SARGEANT      
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                             2:27.22    2:30.04        
     1) Swanson, Vibeke W51             2) Burke, Barbara W51             
     3) Hug, Laurie W47                 4) Watts, Sue W58                 
       36.10  1:19.08  1:53.81  2:30.04                                    
 
Event 11  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL:   1:49.67  10/15/2011 BLU FROG                                   
                         M ZUBERO, M UNGER, M MIDDLETON, A GAINES          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                             2:22.22    2:28.35        
     1) Majeske, Andrew M51             2) Kremzier, James M66            
     3) Young, William M45              4) Sweeney, Paul M61              
       35.17  1:18.82  1:56.10  2:28.35                                    
 
Event 11  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL:   2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST                                 
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                             2:18.22    2:17.87        
     1) Meyer, Geoffrey M61             2) Dougherty, Stephen M61         
     3) Jones, Robert M61               4) Stevens, Craig M59             
       35.77  1:47.73  2:17.87                                             
 
Event 12  Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Coed Relay
===============================================================================
        NATL:   8:27.11    3/5/2011 MOVY                                       
                         J STOVER, C FUCHS, T STEWART, A DIERS             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                             9:35.39   10:08.99        
     1) Kenny, Laura W29                2) Kenny, Kate W30                
     3) Patterson, Thomas M35           4) Kenny, John M32                
       38.67  1:23.34  2:08.17  2:51.43  3:25.29  4:04.15  4:44.44  5:23.81
     5:56.62  6:33.94  7:12.59  7:50.54  8:21.45  8:56.65  9:32.89 10:08.99
 
Event 12  Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Coed Relay
===============================================================================
        NATL:   8:53.46  10/14/2011 BLU FROG                                   
                         R BOHLKEN, C SHONKWILER, E JONES, K SWITZER       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                            10:00.01    9:59.18        
     1) Heller, Barney M58              2) Majeske, Andrew M51            
     3) Swanson, Vibeke W51             4) Hug, Laurie W47                
       33.89  1:12.50  1:52.30  2:30.66  3:04.83  3:42.83  4:22.46  5:00.73
     5:37.17  6:15.58  6:54.32  7:32.35  8:06.60  8:44.45  9:22.34  9:59.18
 
Event 12  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Coed Relay
===============================================================================
        NATL:   9:34.91   10/4/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, L VAL, B WHEELER, K FROST                
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'C'                            12:22.21   13:38.40        
     1) Figenshu, Susan W57             2) Gladfelter, David M76          
     3) Woods, Tina W55                 4) Jones, Robert M61              
       45.02  1:35.60  2:27.96  4:13.99  5:24.34  6:38.05  7:45.83         
              9:14.41 10:02.85 10:50.18 11:26.48 12:08.66 12:53.39 13:38.40
 
Event 13  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   1:52.76   12/6/2009 MISSION VIEJO                              
                         K FRITH, C LEWIS, R OLSEN, A SUE OSBORN           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                             2:15.12    2:12.69        
     1) Kenny, Kate W30                 2) O'Connell, Fontaine W38        
     3) Kenny, Laura W29                4) Giurtino, Donna W32            
       32.01  1:05.58  1:42.02  2:12.69                                    
 
Event 13  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   1:49.41   12/5/2009 RED TIDE                                   
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                             2:20.22    2:22.65        
     1) Plimpton, Hannah W27            2) Sosnowski, Diana W45           
     3) Guenard, Becky W39              4) Burke, Barbara W51             
       36.67  1:12.56  1:49.01  2:22.65                                    
 
Event 13  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   1:32.97  10/24/2009 SCAQ                                       
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'A'                             1:57.51    1:54.26        
     1) Fang, Luyao M22                 2) Carpenter, Alex M32            
     3) Patterson, Thomas M35           4) Young, William M45             
       27.29    54.77  1:25.11  1:54.26                                    
 
Event 13  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL:   1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST                                 
                         J WOOTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonials 1776-8  'B'                             2:00.02    2:05.10        
     1) Meyer, Geoffrey M61             2) Sweeney, Paul M61              
     3) Dougherty, Stephen M61          4) Stevens, Craig M59             
       31.04  1:02.49  1:35.08  2:05.10