2016 Boys Suburban One League - American Conference Championships - 2/12/2016                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:41.31  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        1:43.90  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        1:57.00  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Upper Dublin High School Boys-MA  'A'             1:33.58    1:35.40 3A-A   
     1) Jensen, Michael a 18            2) Amdor, Wyatt i 18              
     3) Polak, Devon j 17               4) Flynn, Alex 16                 
       23.49    25.85    24.22    21.84                                    
  2 Plymouth Whitemarsh  'A'                          1:43.40    1:40.54 3A-A   
     1) Keenan, Sean 14                 2) Sullivan, Shane 17             
     3) Fiddler, Nick 14                4) Sellers, Ray 18                
       26.40    28.40    23.97    21.77                                    
  3 Upper Merion Area High School  'A'                1:50.81    1:46.09 AA     
     1) Besz, C.J.                      2) Ardamoy, Justin                
     3) Brownlie, Andrew                4) Bhangu, Vinny                  
       27.80    28.76    26.21    23.32                                    
  4 Wissahickon High School-US  'A'                   1:50.58    1:50.79 AA     
     1) Chung, Matt                     2) Berring, Daniel                
     3) Carrozza, John                  4) Kang, Nick                     
       30.15    30.87    25.89    23.88                                    
  5 Upper Moreland High School-MA  'A'                2:55.62    1:55.08 AA     
     1) Sheroke, John 17                2) Hakes, Shawn 17                
     3) Winter, Jake 17                 4) Pickard, Devon 17              
       28.48    34.31    27.74    24.55                                    
  6 Springfield Township High Scho  'A'               2:04.22    1:55.34 AA     
     1) Cawley, Jake 15                 2) Smith, Justin 16               
     3) Boles, Garrett 16               4) Coppol, Zach 15                
       29.70    30.86    30.25    24.53                                    
  7 Norristown Area High School-MA  'A'               1:58.14    2:04.94        
     1) Messics, Cole 16                2) Detwiler, Thomas 17            
     3) Grello, Charles 18              4) Thompson, Christian 17         
       32.61    32.39    33.32    26.62                                    
  8 Cheltenham High School  'A'                       2:10.19    2:15.25        
     1) O'Neill, Matt                   2) Boyle, Colin                   
     3) Young, C.J.                     4) Berry, Q                       
       35.21    41.24    31.48    27.32                                    
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'B'             1:48.28    1:44.10 AA     
     1) Williamson, Ryan 14             2) Easton, Jake 17                
     3) Duthie, Zachary j 15            4) Luttmann, Scott d 18           
       27.79    27.84    25.60    22.87                                    
 -- Plymouth Whitemarsh  'B'                          1:53.55   X1:51.23 AA     
     1) Sehn, Sean 17                   2) Cosgrave, Kevin 18             
     3) Ruggiero, Justin E 15           4) Kelly, Jake                    
       29.42    31.13    27.38    23.30                                    
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'C'             1:56.15    1:51.55 AA     
     1) Smith, John 16                  2) Luciani, Drew 14               
     3) Song, Edwyn 14                  4) Gewartowski, Joe 16            
       28.39    32.21    27.69    23.26                                    
 -- Upper Merion Area High School  'B'                1:57.18    1:52.51 AA     
     1) McNally, Jacob                  2) Groff, Aaron                   
     3) Szerszen, Martin                4) Salamy, John                   
       29.12    32.61    26.94    23.84                                    
Finals
 -- Wissahickon High School-US  'B'                        NT    2:01.40        
     1) Rodgers, Gavin 18               2) Rudolph, Christian 18          
     3) Schoppe, Nic                    4) McFarland, Bobby               
       32.06    35.09    28.27    25.98                                    
 -- Wissahickon High School-US  'C'                        NT    2:11.20        
     1) Valentine, Jake                 2) Haggerty, Will 18              
     3) Cardiamone, Mike                4) Letizeo, Nick                  
       33.69    41.09    28.92    27.50                                    
 -- Upper Merion Area High School  'C'                     NT    2:18.11        
     1) Johns, David                    2) Elarbi, Yaseen                 
     3) Kuhn, Ethan                     4) Liney, Colsen                  
       37.13    35.62    35.27    30.09                                    
 -- Norristown Area High School-MA  'B'               2:37.25         DQ        
     1) Robinson-Puleo, Kyler 15        2) Mancera, Juan 14               
     3) Waweru, Francis 16              4)                                
       46.84    44.97    35.74                                             
 -- Plymouth Whitemarsh  'C'                          2:17.55        XDQ        
     1) Mellon, Alex                    2) Maslij, Stephen                
     3) Akers, Alex                     4) Sehn, Colin                    
       34.73    35.40    33.28    27.15                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.08  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        1:53.00  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        2:07.30  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Michael a         18 Upper Dublin-MA      1:38.54    1:37.96 3A-A   
      22.31   24.40   25.65   25.60                                
  2 Boehme, Doug              18 Wissahickon-US       1:46.05    1:43.24 3A-A   
      23.10   25.73   27.22   27.19                                
  3 Beyer, Jeff               17 Wissahickon-US       1:47.96    1:46.60 3A-A   
      25.69   27.69   26.77   26.45                                
  4 Carrozza, John               Wissahickon-US       1:56.19    1:51.12 3A-C   
      26.50   28.42   27.78   28.42                                
  5 Keenan, Sean              14 Ply Whitemarsh       1:56.16    1:52.47 3A-C   
      25.52   28.17   29.12   29.66                                
  6 Starosta, Sean            16 Upper Dublin-MA      1:57.74    1:52.65 3A-C   
      25.73   27.86   29.54   29.52                                
  7 McFarland, David             Wissahickon-US       1:56.93    1:53.32 AA     
      25.54   28.35   29.34   30.09                                
  8 Van Meter, Ben            15 Springfield Mont     1:49.21    1:53.84 AA     
      25.27   28.94   30.21   29.42                                
  9 Brown, Doug               16 Upper Dublin-MA      1:57.52    1:54.34 AA     
      26.11   28.59   29.60   30.04                                
 10 Besz, C.J.                   Upper Merion         2:01.56    1:54.42 AA     
      26.54   29.17   30.11   28.60                                
 11 Ruggiero, Justin E        15 Ply Whitemarsh       1:58.52    1:55.54 AA     
      26.39   28.92   30.13   30.10                                
 12 Coleman, Brennan          16 Upper Moreland-MA    2:00.76    1:55.94 AA     
      26.72   28.92   30.31   29.99                                
 13 Zgraggen, Derek              Cheltenham           1:59.09    1:56.58 AA     
      26.70   28.81   30.67   30.40                                
 14 Keillor, Kian b           15 Upper Dublin-MA      2:01.57    1:58.01 AA     
      26.73   29.84   30.83   30.61                                
 15 Pickard, Devon            17 Upper Moreland-MA    1:59.56    1:59.86 AA     
      26.96   29.73   31.28   31.89                                
 16 Meinke, Sean              16 Springfield Mont     2:08.21    2:06.85 AA     
      28.55   31.71   33.72   32.87                                
 17 Johns, David                 Upper Merion         2:14.85    2:06.97 AA     
      29.60   32.15   32.78   32.44                                
 18 Hakes, Shawn              17 Upper Moreland-MA    2:17.00    2:07.46        
      30.93   32.98   32.34   31.21                                
 19 Mills, Geoffrey           18 Ply Whitemarsh       2:10.64    2:07.79        
      30.22   32.37   32.25   32.95                                
 20 Jordahl, Eric             16 Ply Whitemarsh       2:22.99    2:18.31        
      32.07   35.79   35.15   35.30                                
 21 O'Neill, Matt                Cheltenham           2:15.86    2:18.81        
      31.69   36.66   36.43   34.03                                
 22 Kuhn, Ethan                  Upper Merion         2:21.67    2:21.60        
      31.97   36.14   37.53   35.96                                
 23 Marshall, Roscoe             Cheltenham           2:46.11    2:42.03        
      36.01   40.22   44.24   41.56                                
 24 Niangane, Abdul              Cheltenham           3:00.70    2:54.65        
      36.24 2:18.41                                                
 -- Hoffman, Phil                Wissahickon-US            NT   X2:26.31        
      32.42                   37.83                                
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:05.63  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        2:08.00  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        2:28.40  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sellers, Ray              18 Ply Whitemarsh       2:02.61    1:58.84 3A-A   
      26.36   30.53   34.84   27.11                                
  2 Amdor, Wyatt i            18 Upper Dublin-MA      2:02.79    1:59.41 3A-A   
      25.08   32.76   34.03   27.54                                
  3 Kofman, Simeon               Cheltenham           2:06.89    2:04.49 3A-A   
      26.32   31.85   37.04   29.28                                
  4 Duthie, Zachary j         15 Upper Dublin-MA      2:05.33    2:05.15 3A-A   
      26.98   32.34   37.15   28.68                                
  5 Ardamoy, Justin              Upper Merion         2:10.92    2:07.45 3A-C   
      28.12   33.78   35.27   30.28                                
  6 Sullivan, Shane           17 Ply Whitemarsh       2:10.72    2:07.72 3A-C   
      28.24   34.34   35.05   30.09                                
  7 McNally, Jacob               Upper Merion         2:19.06    2:12.83 AA     
      29.20   33.57   39.94   30.12                                
  8 Cebzanov, Mike            17 Upper Moreland-MA    2:19.66    2:19.31 AA     
      29.29   37.84   39.44   32.74                                
  9 del Rio, Sam              17 Springfield Mont     2:19.00    2:19.54 AA     
      28.84   36.61 1:14.09                                        
 10 Boehme, Bobby                Wissahickon-US       2:21.46    2:19.90 AA     
      31.91   37.52   39.28   31.19                                
 11 Brownlie, Andrew             Upper Merion         2:32.50    2:20.33 AA     
      28.48   36.81   43.88   31.16                                
 12 Smith, Justin             16 Springfield Mont     2:23.07    2:26.09 AA     
      30.16   37.61   40.55   37.77                                
 13 Valentine, Jake              Wissahickon-US       3:00.80    2:34.45        
      31.87   39.29   47.40   35.89                                
 14 Stoudt, Blake             15 Springfield Mont     2:34.07    2:35.42        
      32.57   42.09   45.73   35.03                                
 15 Keagy, Ryan                  Wissahickon-US       2:41.58    2:39.75        
      35.44   42.15   48.12   34.04                                
 16 Kascheck-Marenda, Simon      Cheltenham           2:42.69    2:41.89        
      31.03   42.25   48.99   39.62                                
 17 Kuffner, Kalle               Wissahickon-US       2:56.90    2:51.48        
      35.14   43.14   51.34   41.86                                
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.72  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
          23.30  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
          25.30  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Billy a        16 Ply Whitemarsh         23.21      22.30 3A-A   
  1 Amdor, Wyatt i            18 Upper Dublin-MA        21.75      22.30 3A-A   
  3 Flynn, Alex               16 Upper Dublin-MA        22.33      22.72 3A-A   
  4 Berring, Jake             18 Wissahickon-US         23.17      22.83 3A-C   
  5 McNally, Aidan               Upper Merion           23.63      22.96 3A-C   
  6 Kim, Asher                17 Upper Dublin-MA        24.14      23.07 3A-C   
  7 Ford, Ethan               15 Springfield Mont       23.22      23.11 3A-C   
  8 Williams, Erik               Cheltenham             23.07      23.23 3A-C   
  9 Corcoran, Jake            17 Springfield Mont       22.63      23.24 3A-C   
 10 Gerner, Matt              17 Ply Whitemarsh         24.16      23.33 AA     
 11 Litvin, Zach              15 Upper Moreland-MA      23.17      23.37 AA     
 12 Winter, Jake              17 Upper Moreland-MA      23.45      23.53 AA     
 13 Gewartowski, Joe          16 Upper Dublin-MA        24.04      23.62 AA     
 14 Kang, Nick                   Wissahickon-US         24.15      24.09 AA     
 15 Kelly, Jake                  Ply Whitemarsh         24.15      24.10 AA     
 16 DiGiovine, Michael        17 Ply Whitemarsh         24.86      24.26 AA     
 17 Lee, Alex                    Upper Merion           25.29      24.44 AA     
 18 Salamy, John                 Upper Merion           25.32      24.46 AA     
 19 Duffey, Sean              16 Upper Moreland-MA      25.06      24.67 AA     
 20 Sheroke, John             17 Upper Moreland-MA      24.85      24.69 AA     
 21 Song, Edwyn               14 Upper Dublin-MA        25.11      24.70 AA     
 21 Berring, Daniel              Wissahickon-US         24.87      24.70 AA     
 23 Rodgers, Gavin            18 Wissahickon-US         25.35      24.72 AA     
 24 Coppol, Zach              15 Springfield Mont       25.78      24.85 AA     
 25 Groff, Aaron                 Upper Merion           25.33      24.94 AA     
 26 Detwiler, Thomas          17 Norristown-MA          25.20      25.32        
 27 Messics, Cole             16 Norristown-MA          25.23      25.75        
 28 Cawley, Jake              15 Springfield Mont       26.25      26.05        
 29 Thompson, Christian       17 Norristown-MA          26.65      26.83        
 30 Roehm, Stephen               Ply Whitemarsh         28.05      27.29        
 31 Polak, Austin h           14 Upper Dublin-MA        29.94      27.44        
 32 Berry, Q                     Cheltenham             28.46      27.47        
 33 Young, C.J.                  Cheltenham             28.61      28.25        
 34 Jones, Luke                  Ply Whitemarsh         29.70      28.32        
 35 Tilema, Eli                  Cheltenham             28.10      28.33        
 36 Akers, Alex                  Ply Whitemarsh         27.50      28.87        
 -- Schaeffer, Zach              Ply Whitemarsh         25.06     X24.52 AA     
 -- Bhangu, Vinny                Upper Merion           25.48     X24.59 AA     
 -- O'Brien, Patrick             Ply Whitemarsh            NT     X24.70 AA     
 -- Santini, Frank               Upper Merion           26.05     X24.99 AA     
 -- Jones, Christian             Ply Whitemarsh         25.90     X25.72        
 -- Truitt, Nate                 Wissahickon-US         26.89     X26.03        
 -- DeMarinis, Timmy             Wissahickon-US            NT     X26.33        
 -- Elarbi, Yaseen               Upper Merion           28.93     X26.91        
 -- Mellon, Alex                 Ply Whitemarsh         27.51     X26.98        
 -- Letizeo, Nick                Wissahickon-US         27.59     X27.42        
 -- Wosczyna, Chris              Ply Whitemarsh         28.38     X28.25        
 -- Yasay, Nathaniel             Ply Whitemarsh         30.12     X28.62        
 -- Glass, Jared                 Wissahickon-US         47.19     X28.62        
 -- Furman, Nikitta           15 Upper Moreland-MA      30.03     X28.66        
 -- Galanti, Anthony             Ply Whitemarsh         29.15     X29.42        
 -- Sehn, Colin                  Ply Whitemarsh         27.58     X29.98        
 -- Okonski, Francis             Ply Whitemarsh         36.35     X31.12        
 -- Haggerty, Dan             20 Wissahickon-US            NT     X31.30        
 -- Kibblehouse, Luke            Wissahickon-US            NT     X31.41        
 -- Berry, Connor                Ply Whitemarsh         29.99     X35.24        
 -- Coleman, Gabe             19 Wissahickon-US         32.28     X40.76        
 -- Saft, David                  Ply Whitemarsh         47.41     X43.83        
 -- Salomon, Eric                Wissahickon-US         33.31   X1:00.14        
 -- Brousseau, Weston         16 Norristown-MA          24.72        DFS        
 
Event 5  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          55.14  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
          57.30  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        1:05.00  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiddler, Nick             14 Ply Whitemarsh         53.87      53.11 3A-A   
      25.00   28.11                                                
  2 Polak, Devon j            17 Upper Dublin-MA        54.18      54.50 3A-A   
      25.43   29.07                                                
  3 Flynn, Alex               16 Upper Dublin-MA        54.33      54.69 3A-A   
      25.39   29.30                                                
  4 Easton, Jake              17 Upper Dublin-MA        56.72      55.49 3A-C   
      26.35   29.14                                                
  5 Carrozza, John               Wissahickon-US         57.69      56.63 3A-C   
      26.81   29.82                                                
  6 Matthews, Jake            16 Upper Moreland-MA      56.48      56.82 3A-C   
      26.11   30.71                                                
  7 Brown, Doug               16 Upper Dublin-MA      1:00.01      57.84 AA     
      27.05   30.79                                                
  8 Duthie, Zachary j         15 Upper Dublin-MA        56.32      57.93 AA     
      26.93   31.00                                                
  9 Brownlie, Andrew             Upper Merion         1:03.55      59.51 AA     
      27.66   31.85                                                
 10 del Rio, Sam              17 Springfield Mont     1:02.14    1:02.63 AA     
      29.21   33.42                                                
 11 Schoppe, Nic                 Wissahickon-US       1:05.50    1:04.50 AA     
      29.10   35.40                                                
 12 Vallette, Andrew             Upper Merion         1:08.52    1:05.12        
      30.30   34.82                                                
 13 Szerszen, Martin             Upper Merion         1:09.62    1:05.73        
      29.57   36.16                                                
 14 Mills, Geoffrey           18 Ply Whitemarsh       1:05.59    1:05.86        
      30.07   35.79                                                
 15 Oh, Mark                  14 Upper Dublin-MA      1:07.03    1:06.99        
      30.93   36.06                                                
 16 Boles, Garrett            16 Springfield Mont     1:11.79    1:07.90        
      31.42   36.48                                                
 17 Kascheck-Marenda, Simon      Cheltenham           1:10.37    1:09.78        
      32.07   37.71                                                
 18 Taliaferro, Zeke             Wissahickon-US       1:16.27    1:10.08        
      31.15   38.93                                                
 19 Goldberg, Caleb              Wissahickon-US       1:17.00    1:16.09        
      33.47   42.62                                                
 -- Cardiamone, Mike             Wissahickon-US            NT   X1:04.71 AA     
      29.83   34.88                                                
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.13  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        1:33.70  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        1:43.00  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wissahickon High School-US  'A'                   1:29.47    1:29.53 3A-A   
     1) Boehme, Doug 18                 2) McFarland, David               
     3) Berring, Jake 18                4) Beyer, Jeff 17                 
       22.57    22.90    22.10    21.96                                    
  2 Upper Dublin High School Boys-MA  'A'             1:24.62    1:30.07 3A-A   
     1) Leyens, Ogden 17                2) Easton, Jake 17                
     3) Luttmann, Scott d 18            4) Polak, Devon j 17              
       22.38    23.44    22.52    21.73                                    
  3 Plymouth Whitemarsh  'A'                          1:34.17    1:32.90 3A-C   
     1) Sullivan, Shane 17              2) Gerner, Matt 17                
     3) DiGiovine, Michael 17           4) Gallagher, Billy a 16          
       23.21    22.81    23.22    23.66                                    
  4 Upper Merion Area High School  'A'                1:36.87    1:33.98 AA     
     1) Ardamoy, Justin                 2) Bhangu, Vinny                  
     3) Groff, Aaron                    4) McNally, Aidan                 
       23.86    23.51    24.31    22.30                                    
  5 Springfield Township High Scho  'A'               1:32.07    1:34.14 AA     
     1) Van Meter, Ben 15               2) del Rio, Sam 17                
     3) Ford, Ethan 15                  4) Corcoran, Jake 17              
       23.93    24.43    22.65    23.13                                    
  6 Cheltenham High School  'A'                       1:38.50    1:36.57 AA     
     1) Kofman, Simeon                  2) Kascheck-Marenda, Simon        
     3) Zgraggen, Derek                 4) Williams, Erik                 
       23.62    22.94    26.56    23.45                                    
  7 Upper Moreland High School-MA  'A'                1:39.90    1:40.37 AA     
     1) Hakes, Shawn 17                 2) Coleman, Brennan 16            
     3) Cebzanov, Mike 17               4) Duffey, Sean 16                
       26.86    25.17    24.38    23.96                                    
  8 Norristown Area High School-MA  'A'               1:42.94    1:46.58        
     1) Messics, Cole 16                2) Thompson, Christian 17         
     3) Grello, Charles 18              4) Detwiler, Thomas 17            
       25.94    28.80    26.33    25.51                                    
 -- Plymouth Whitemarsh  'B'                          1:37.55   X1:39.80 AA     
     1) Kelly, Jake                     2) Schaeffer, Zach                
     3) Arnett, Zach                    4) Mills, Geoffrey 18             
       24.69    23.65    25.84    25.62                                    
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'B'             1:38.19         DQ        
     1) Pesti, Kornel 14                2) Starosta, Sean 16              
     3) Duthie, Zachary j 15            4) Kim, Asher 17                  
       24.00    23.25    24.43    22.39                                    
Finals
 -- Upper Merion Area High School  'B'                1:41.91    1:39.78 AA     
     1) Vallette, Andrew                2) Szerszen, Martin               
     3) Santini, Frank                  4) Lee, Alex                      
       25.46    25.92    24.71    23.69                                    
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'C'             1:50.05    1:45.91        
     1) Brown, Doug 16                  2) Polak, Austin h 14             
     3) Keillor, Kian b 15              4) Oh, Mark 14                    
       25.15    28.11    25.16    27.49                                    
 -- Wissahickon High School-US  'B'                        NT    1:46.38        
     1) Keagy, Ryan                     2) Chung, Matt                    
     3) Laux, Connor                    4) Truitt, Nate                   
       30.03    24.54    25.91    25.90                                    
 -- Springfield Township High Scho  'B'               1:51.05   X1:47.05        
     1) Smith, Justin 16                2) Boles, Garrett 16              
     3) Stoudt, Blake 15                4) Coppol, Zach 15                
       27.08    28.25    27.22    24.50                                    
 -- Plymouth Whitemarsh  'F'                          2:05.55   X1:51.17        
     1) Roehm, Stephen                  2) Akers, Alex                    
     3) Krause, Samuel                  4) Maslij, Stephen                
       27.48    28.53    27.07    28.09                                    
 -- Cheltenham High School  'B'                       1:59.05    1:51.89        
     1) Aikens, Mitchell                2) Berry, Q                       
     3) Young, C.J.                     4) Tilema, Eli                    
       28.88    27.06    28.11    27.84                                    
 -- Upper Merion Area High School  'C'                1:47.17    1:58.82        
     1) Kuhn, Ethan                     2) Elarbi, Yaseen                 
     3) Liney, Colsen                   4) Johns, David                   
       31.18    27.16    32.16    28.32                                    
 -- Plymouth Whitemarsh  'E'                          2:12.55   X2:06.92        
     1) Galanti, Anthony                2) Jones, Christian               
     3) Jones, Luke                     4) Berry, Connor                  
       30.11    43.92    18.23    34.66                                    
 -- Plymouth Whitemarsh  'D'                          2:22.26   X2:21.02        
     1) Wosczyna, Chris                 2) Yasay, Nathaniel               
     3) Okonski, Francis                4) Saft, David                    
       27.91    28.74    30.99    53.38                                    
 -- Wissahickon High School-US  'C'                        NT    3:02.64        
     1) Glass, Jared                    2) Haggerty, Dan 20               
     3) Salomon, Eric                   4) Coleman, Gabe 19               
       53.73    43.76  1:25.15                                             
 -- Norristown Area High School-MA  'B'               2:10.95         DQ        
     1) Robinson-Puleo, Kyler 15        2) Mancera, Juan 14               
     3) Waweru, Francis 16              4)                                
       29.61    42.83    34.11    34.41                                    
 
Event 7  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
        345  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        245  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Werner, Matthew              Cheltenham                NP     464.30 3A-A       
  2 Kelly, Jake                  Ply Whitemarsh            NP     438.60 3A-A       
  3 Walker, Dylan             17 Upper Moreland-MA         NP     412.25 3A-A       
  4 Balot, George             18 Upper Moreland-MA         NP     393.80 3A-A       
  5 Jones, Christian             Ply Whitemarsh            NP     381.90 3A-A       
  6 Burke, Michael               Upper Dublin-MA           NP     344.30 AA       
  7 Brousseau, Weston         16 Norristown-MA         190.45     299.95 AA       
  8 Kenervo, Oskari              Upper Dublin-MA           NP     281.80 AA       
  9 Diamond, Kenny               Ply Whitemarsh            NP     272.40 AA       
 10 Reese, Hayden                Upper Dublin-MA           NP     266.50 AA       
 11 Price, Gavin                 Upper Dublin-MA           NP     262.45 AA       
 -- Liney, Colsen                Upper Merion          148.70         DQ        
 -- Hammer, Shane             17 Norristown-MA         208.65        DNF        
 
Event 8  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.98  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
          51.30  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
          54.70  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Michael a         18 Upper Dublin-MA        45.19      43.88 3A-A   
      21.21   22.67                                                
  2 Luttmann, Scott d         18 Upper Dublin-MA        48.91      49.35 3A-A   
      23.76   25.59                                                
  3 Gallagher, Billy a        16 Ply Whitemarsh         51.54      49.79 3A-A   
      24.05   25.74                                                
  4 McFarland, David             Wissahickon-US         51.07      50.05 3A-C   
      24.06   25.99                                                
  5 Corcoran, Jake            17 Springfield Mont       49.96      50.45 3A-C   
      23.87   26.58                                                
  6 Litvin, Zach              15 Upper Moreland-MA      51.13      51.05 3A-C   
      24.28   26.77                                                
  7 Gewartowski, Joe          16 Upper Dublin-MA        53.22      51.07 3A-C   
      24.45   26.62                                                
  8 Kim, Asher                17 Upper Dublin-MA        53.71      51.32 AA     
      24.75   26.57                                                
  9 Starosta, Sean            16 Upper Dublin-MA        55.04      51.40 AA     
      24.73   26.67                                                
 10 Gerner, Matt              17 Ply Whitemarsh         53.11      51.42 AA     
      24.57   26.85                                                
 11 Zgraggen, Derek              Cheltenham             52.86      51.60 AA     
      25.31   26.29                                                
 12 Winter, Jake              17 Upper Moreland-MA      51.94      51.73 AA     
      25.47   26.26                                                
 13 McNally, Aidan               Upper Merion           53.37      51.90 AA     
      25.55   26.35                                                
 14 Smith, John               16 Upper Dublin-MA        55.15      51.92 AA     
      25.07   26.85                                                
 15 Kang, Nick                   Wissahickon-US         53.54      52.46 AA     
      25.12   27.34                                                
 16 Williamson, Ryan          14 Upper Dublin-MA        55.10      52.99 AA     
      24.87   28.12                                                
 17 Ford, Ethan               15 Springfield Mont       52.71      53.44 AA     
      25.54   27.90                                                
 18 Lee, Alex                    Upper Merion           57.05      54.00 AA     
      25.63   28.37                                                
 19 DiGiovine, Michael        17 Ply Whitemarsh         56.32      54.10 AA     
      25.44   28.66                                                
 20 Chung, Matt                  Wissahickon-US         55.57      54.17 AA     
      26.03   28.14                                                
 21 Cosgrave, Kevin           18 Ply Whitemarsh         57.04      54.23 AA     
      26.04   28.19                                                
 22 Bhangu, Vinny                Upper Merion           57.85      55.49        
      27.30   28.19                                                
 23 Luciani, Drew             14 Upper Dublin-MA      1:00.53      56.59        
      26.73   29.86                                                
 24 Szerszen, Martin             Upper Merion           59.34      56.66        
      27.31   29.35                                                
 25 Messics, Cole             16 Norristown-MA          57.55      57.54        
      26.86   30.68                                                
 26 McFarland, Bobby             Wissahickon-US         59.54      58.07        
      27.69   30.38                                                
 27 Elarbi, Yaseen               Upper Merion         1:03.42    1:00.98        
      28.19   32.79                                                
 28 Polak, Austin h           14 Upper Dublin-MA      1:02.26    1:01.87        
      30.09   31.78                                                
 29 Berry, Q                     Cheltenham           1:07.57    1:02.78        
 30 Thompson, Christian       17 Norristown-MA        1:05.78    1:04.18        
      30.98   33.20                                                
 31 Aikens, Mitchell             Cheltenham           1:07.21    1:06.00        
      31.55   34.45                                                
 32 Grello, Charles           18 Norristown-MA        1:07.62    1:08.92        
      31.29   37.63                                                
 33 Aspemleider, Nik             Cheltenham           1:10.82    1:10.49        
      33.35   37.14                                                
 34 Robinson-Puleo, Kyler     15 Norristown-MA        1:14.95    1:14.47        
      35.57   38.90                                                
 35 Bell, Quenton             14 Upper Moreland-MA    1:24.13    1:21.16        
      35.97   45.19                                                
 -- Sehn, Sean                17 Ply Whitemarsh         57.08     X54.64 AA     
      26.27   28.37                                                
 -- Laux, Connor                 Wissahickon-US       1:00.69     X56.13        
      26.72   29.41                                                
 -- O'Brien, Patrick             Ply Whitemarsh            NT     X56.38        
      26.37   30.01                                                
 -- Decker, Peter                Wissahickon-US       1:00.71     X56.60        
      26.81   29.79                                                
 -- Schaeffer, Zach              Ply Whitemarsh         57.42     X56.62        
      26.10   30.52                                                
 -- Cardiamone, Mike             Wissahickon-US         59.05     X57.12        
      27.52   29.60                                                
 -- Arnett, Zach                 Ply Whitemarsh       1:00.41     X58.79        
      28.35   30.44                                                
 -- Krause, Samuel               Ply Whitemarsh       1:01.65     X59.57        
      28.63   30.94                                                
 -- Sehn, Colin                  Ply Whitemarsh       1:04.42   X1:00.79        
      28.92   31.87                                                
 -- Roehm, Stephen               Ply Whitemarsh       1:03.35   X1:01.02        
      29.15   31.87                                                
 -- Mellon, Alex                 Ply Whitemarsh       1:01.06   X1:01.17        
      29.21   31.96                                                
 -- Wosczyna, Chris              Ply Whitemarsh       1:05.01   X1:02.80        
      28.63   34.17                                                
 -- Rudolph, Christian        18 Wissahickon-US            NT   X1:02.83        
      29.94   32.89                                                
 -- Akers, Alex                  Ply Whitemarsh            NT   X1:03.51        
      29.79   33.72                                                
 -- Letizeo, Nick                Wissahickon-US       1:05.24   X1:03.79        
      30.45   33.34                                                
 -- Yasay, Nathaniel             Ply Whitemarsh       1:09.30   X1:04.85        
      30.08   34.77                                                
 -- Jones, Luke                  Ply Whitemarsh       1:06.99   X1:04.89        
      29.91   34.98                                                
 -- Taliaferro, Zeke             Wissahickon-US       1:07.56   X1:05.99        
 -- Galanti, Anthony             Ply Whitemarsh       1:08.70   X1:08.02        
      32.15   35.87                                                
 -- Okonski, Francis             Ply Whitemarsh            NT   X1:08.88        
      33.88   35.00                                                
 -- Or, Andrew                   Wissahickon-US       1:11.63   X1:10.59        
      33.63   36.96                                                
 -- Niangane, Abdul              Cheltenham           1:18.70   X1:13.40        
 -- Kibblehouse, Luke            Wissahickon-US            NT   X1:15.68        
      34.98   40.70                                                
 -- Maslij, Stephen              Ply Whitemarsh       1:09.00   X1:19.40        
      36.14   43.26                                                
 -- Saft, David                  Ply Whitemarsh            NT   X1:34.15        
 
Event 9  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.46  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        5:06.50  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        5:55.50  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boehme, Doug              18 Wissahickon-US       4:43.08    4:37.78 3A-A   
      24.81   27.45   27.79   28.11   28.87   28.92   28.72   28.52
      28.16   26.43                                                
  2 Leyens, Ogden             17 Upper Dublin-MA      4:41.00    4:42.75 3A-A   
      24.77   27.25   27.48   28.44   29.10   29.84   29.27   29.56
      29.70   27.34                                                
  3 Beyer, Jeff               17 Wissahickon-US       4:50.44    4:44.16 3A-A   
      27.01   28.95   29.68   29.51   29.48   29.06   28.20   27.37
      27.36   27.54                                                
  4 Sellers, Ray              18 Ply Whitemarsh       5:02.87    4:58.06 3A-A   
      26.49   29.31   30.03   30.12   30.09   30.57   30.57   30.82
      30.53   29.53                                                
  5 Pesti, Kornel             14 Upper Dublin-MA      5:20.23    5:07.15 AA     
      26.24   29.90   30.72   31.31   31.88   31.80   31.77   32.03
      31.64   29.86                                                
  6 Besz, C.J.                   Upper Merion         5:25.69    5:08.33 AA     
      26.99   30.17   31.63   31.67   31.42   31.92   31.61   32.00
      31.25   29.67                                                
  7 Van Meter, Ben            15 Springfield Mont     5:00.55    5:11.66 AA     
      27.77   30.96   31.75   31.83   30.87   32.42   33.29   32.45
      30.59   29.73                                                
  8 Matthews, Jake            16 Upper Moreland-MA    5:16.37    5:12.75 AA     
      28.21   30.79   31.33   31.22   31.24   33.32   33.26   33.13
      31.70   28.55                                                
  9 Keillor, Kian b           15 Upper Dublin-MA      5:24.64    5:15.81 AA     
      28.09   30.56   31.45   31.74   32.08   32.59   32.80   32.98
      32.58   30.94                                                
 10 Ruggiero, Justin E        15 Ply Whitemarsh       5:22.42    5:15.95 AA     
      27.39   30.39   31.64   32.13   32.54   32.64   32.57   32.81
      32.39   31.45                                                
 11 Coleman, Brennan          16 Upper Moreland-MA    5:29.11    5:17.54 AA     
      28.11   31.31   31.78   32.10   32.78   33.15   33.07   32.96
      32.79   29.49                                                
 12 Boehme, Bobby                Wissahickon-US       5:21.34    5:20.13 AA     
      28.90   32.02   32.74   32.75   32.08   32.81   32.48   33.00
      32.16   31.19                                                
 13 Pickard, Devon            17 Upper Moreland-MA    5:23.42    5:31.53 AA     
      28.44   31.69   32.64   33.14   34.16   34.43   34.32   34.67
      34.89   33.15                                                
 14 Meinke, Sean              16 Springfield Mont     5:41.53    5:40.55 AA     
      29.87   33.61   34.34   34.76   34.98   35.30   35.22   34.89
      34.85   32.73                                                
 15 Johns, David                 Upper Merion         5:52.30    5:41.65 AA     
      30.69   33.27   34.59   35.14   34.42   35.10   34.97   35.14
      35.29   33.04                                                
 16 Oh, Mark                  14 Upper Dublin-MA      5:43.31    5:47.61 AA     
      29.87   33.82   34.45   34.52   35.23   36.03   35.61   36.26
      36.88   34.94                                                
 17 Hakes, Shawn              17 Upper Moreland-MA    5:57.81    5:51.32 AA     
      32.69   34.83   35.28   35.14   35.58   35.16   36.19   36.32
      35.28   34.85                                                
 18 Jordahl, Eric             16 Ply Whitemarsh       6:12.53    6:02.98        
      32.36   36.00   36.33   36.85   37.59   37.06   37.08   37.41
      37.19   35.11                                                
 19 Keagy, Ryan                  Wissahickon-US       6:09.77    6:10.32        
      32.09   35.73   35.95   37.42   37.66   39.68   38.90   38.33
      37.53   37.03                                                
 20 O'Neill, Matt                Cheltenham           6:15.69    6:13.17        
      31.66   36.89   38.83   39.43   38.34   38.66   39.90   39.84
      35.43   34.19                                                
 21 Kuhn, Ethan                  Upper Merion         6:24.95    6:24.54        
      32.77   37.55   38.72   39.21   39.45   40.57   40.01   39.94
      39.83   36.49                                                
 22 Boyle, Colin                 Cheltenham           6:44.41    6:41.91        
      34.09   39.11   40.21   40.84   42.20   41.34   41.96   42.35
      41.74   38.07                                                
 23 Young, C.J.                  Cheltenham           6:33.60    6:46.21        
      31.94   36.90   39.58   40.77   41.92   42.85   43.37   43.37
      43.70   41.81                                                
 24 Marshall, Roscoe             Cheltenham           7:28.79    7:24.37        
      39.43   44.85   45.43   46.24   46.14   46.66   45.91   46.19
      43.92   39.60                                                
 -- Furman, Nikitta           15 Upper Moreland-MA    6:33.91   X6:22.52        
      31.02   36.57   39.13   39.54   39.60   39.58   38.48   40.70
      40.15   37.75                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          57.30  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
          59.00  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        1:05.00  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leyens, Ogden             17 Upper Dublin-MA        55.15      55.49 3A-A   
      27.53   27.96                                                
  2 Williams, Erik               Cheltenham             58.29      56.25 3A-A   
      27.36   28.89                                                
  3 Keenan, Sean              14 Ply Whitemarsh       1:00.82      57.39 3A-C   
      27.60   29.79                                                
  4 Fiddler, Nick             14 Ply Whitemarsh         58.76      57.63 3A-C   
      28.31   29.32                                                
  5 Williamson, Ryan          14 Upper Dublin-MA      1:01.99      58.25 3A-C   
      28.20   30.05                                                
  6 Smith, John               16 Upper Dublin-MA      1:02.51      59.20 AA     
      28.85   30.35                                                
  7 McNally, Jacob               Upper Merion         1:02.49    1:00.36 AA     
      29.51   30.85                                                
  8 Pesti, Kornel             14 Upper Dublin-MA      1:01.66    1:00.91 AA     
      29.42   31.49                                                
  9 Salamy, John                 Upper Merion         1:03.76    1:01.82 AA     
      29.94   31.88                                                
 10 Cawley, Jake              15 Springfield Mont     1:04.16    1:04.57 AA     
      30.24   34.33                                                
 11 Sheroke, John             17 Upper Moreland-MA    1:05.31    1:04.62 AA     
      31.19   33.43                                                
 12 Laux, Connor                 Wissahickon-US       1:06.86    1:05.09        
      32.16   32.93                                                
 13 Vallette, Andrew             Upper Merion         1:10.56    1:06.21        
      31.96   34.25                                                
 14 Chung, Matt                  Wissahickon-US       1:06.67    1:06.60        
      32.72   33.88                                                
 15 Sehn, Sean                17 Ply Whitemarsh       1:07.98    1:07.18        
      32.73   34.45                                                
 16 McFarland, Bobby             Wissahickon-US       1:07.04    1:07.73        
      32.89   34.84                                                
 17 Coppol, Zach              15 Springfield Mont     1:11.25    1:07.76        
      32.04   35.72                                                
 18 Rodgers, Gavin            18 Wissahickon-US       1:10.22    1:08.90        
      33.22   35.68                                                
 19 Arnett, Zach                 Ply Whitemarsh       1:13.94    1:11.52        
      35.29   36.23                                                
 20 Aspemleider, Nik             Cheltenham           1:26.41    1:22.05        
      39.79   42.26                                                
 21 Robinson-Puleo, Kyler     15 Norristown-MA        1:32.06    1:26.81        
      40.22   46.59                                                
 -- Decker, Peter                Wissahickon-US       1:10.02   X1:10.79        
      33.98   36.81                                                
 -- DeMarinis, Timmy             Wissahickon-US       1:15.02   X1:11.82        
      34.09   37.73                                                
 -- Goldberg, Caleb              Wissahickon-US       1:15.50   X1:14.81        
 -- Valentine, Jake              Wissahickon-US            NT   X1:15.86        
      36.67   39.19                                                
 -- Kuffner, Kalle               Wissahickon-US       1:17.98   X1:20.38        
 -- Waweru, Francis           16 Norristown-MA        2:03.66         DQ        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:03.27  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        1:05.50  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        1:12.50  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Easton, Jake              17 Upper Dublin-MA      1:01.12    1:00.24 3A-A   
      28.71   31.53                                                
  2 Berring, Jake             18 Wissahickon-US       1:02.97    1:01.43 3A-A   
      28.88   32.55                                                
  3 Polak, Devon j            17 Upper Dublin-MA      1:00.38    1:01.54 3A-A   
      29.28   32.26                                                
  4 Sullivan, Shane           17 Ply Whitemarsh       1:03.32    1:02.02 3A-A   
      29.52   32.50                                                
  5 Ardamoy, Justin              Upper Merion         1:04.56    1:03.29 3A-C   
      29.52   33.77                                                
  6 Kofman, Simeon               Cheltenham           1:04.88    1:04.14 3A-C   
      30.30   33.84                                                
  7 Luttmann, Scott d         18 Upper Dublin-MA      1:08.08    1:04.34 3A-C   
      30.10   34.24                                                
  8 Cosgrave, Kevin           18 Ply Whitemarsh       1:10.67    1:08.60 AA     
      32.71   35.89                                                
  9 Berring, Daniel              Wissahickon-US       1:09.69    1:08.96 AA     
      32.23   36.73                                                
 10 Cebzanov, Mike            17 Upper Moreland-MA    1:09.85    1:09.01 AA     
      32.64   36.37                                                
 11 Smith, Justin             16 Springfield Mont     1:06.54    1:09.66 AA     
      32.32   37.34                                                
 12 Luciani, Drew             14 Upper Dublin-MA      1:11.86    1:10.31 AA     
      33.01   37.30                                                
 13 Duffey, Sean              16 Upper Moreland-MA    1:13.56    1:11.15 AA     
      33.45   37.70                                                
 14 Song, Edwyn               14 Upper Dublin-MA      1:14.10    1:11.23 AA     
      32.63   38.60                                                
 15 Detwiler, Thomas          17 Norristown-MA        1:11.85    1:12.65        
      34.10   38.55                                                
 16 Groff, Aaron                 Upper Merion         1:14.32    1:13.07        
      34.04   39.03                                                
 17 Santini, Frank               Upper Merion         1:16.03    1:14.91        
      34.48   40.43                                                
 18 Rudolph, Christian        18 Wissahickon-US       1:17.47    1:16.75        
      37.02   39.73                                                
 19 Tilema, Eli                  Cheltenham           1:17.90    1:17.21        
      37.54   39.67                                                
 20 Krause, Samuel               Ply Whitemarsh       1:19.09    1:17.81        
      36.98   40.83                                                
 21 Hoffman, Phil                Wissahickon-US       1:24.05    1:19.16        
      37.96   41.20                                                
 22 Stoudt, Blake             15 Springfield Mont     1:20.49    1:21.98        
      38.53   43.45                                                
 23 Maslij, Stephen              Ply Whitemarsh            NT    1:23.11        
      39.23   43.88                                                
 24 Aikens, Mitchell             Cheltenham           1:25.81    1:24.54        
      39.65   44.89                                                
 25 Grello, Charles           18 Norristown-MA        1:28.67    1:27.15        
      38.77   48.38                                                
 26 Boyle, Colin                 Cheltenham           1:31.01    1:30.80        
      41.64   49.16                                                
 27 Bell, Quenton             14 Upper Moreland-MA    1:46.64    1:46.36        
      48.61   57.75                                                
 28 Mancera, Juan             14 Norristown-MA        1:53.75    1:56.55        
      54.35 1:02.20                                                
 -- Truitt, Nate                 Wissahickon-US            NT   X1:18.31        
      35.93   42.38                                                
 -- Berry, Connor                Ply Whitemarsh            NT   X1:27.57        
      40.73   46.84                                                
 -- Or, Andrew                   Wissahickon-US            NT   X1:33.30        
      42.81   50.49                                                
 -- Haggerty, Will            18 Wissahickon-US            NT   X1:33.50        
      39.58   53.92                                                
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:20.43  3A-A    PIAA District 1 AAA Auto Qualify
        3:25.00  3A-C    PIAA District 1 AAA Consideration
        3:52.00  AA      PIAA District 1 AA Qualify
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Upper Dublin High School Boys-MA  'A'             3:15.24    3:08.23 3A-A   
     1) Amdor, Wyatt i 18               2) Flynn, Alex 16                 
     3) Leyens, Ogden 17                4) Jensen, Michael a 18           
       23.19    48.23    23.41    48.57    23.04    48.01    20.80    43.42
  2 Wissahickon High School-US  'A'                   3:20.77    3:17.92 3A-A   
     1) Beyer, Jeff 17                  2) McFarland, David               
     3) Berring, Jake 18                4) Boehme, Doug 18                
       24.37    49.74    23.11    49.51    24.13    50.21    23.20    48.46
  3 Plymouth Whitemarsh  'A'                          3:25.99    3:19.16 3A-A   
     1) Sellers, Ray 18                 2) Fiddler, Nick 14               
     3) Gerner, Matt 17                 4) Gallagher, Billy a 16          
       23.15    48.16    24.23    51.60    23.74    50.89    23.02    48.51
  4 Springfield Township High Scho  'A'               3:24.97    3:29.37 AA     
     1) Van Meter, Ben 15               2) del Rio, Sam 17                
     3) Ford, Ethan 15                  4) Corcoran, Jake 17              
       24.96    51.29    25.15    53.97    25.58    54.11    23.42    50.00
  5 Upper Merion Area High School  'A'                3:39.25    3:30.33 AA     
     1) Besz, C.J.                      2) Salamy, John                   
     3) McNally, Jacob                  4) McNally, Aidan                 
       25.41    52.88    25.22    53.85    24.90    52.81    24.25    50.79
  6 Upper Moreland High School-MA  'A'                3:36.86    3:36.69 AA     
     1) Coleman, Brennan 16             2) Litvin, Zach 15                
     3) Duffey, Sean 16                 4) Cebzanov, Mike 17              
       26.38    55.75    26.91    56.67    25.59    52.65    24.44    51.62
  7 Cheltenham High School  'A'                       3:43.30    3:36.91 AA     
     1) Zgraggen, Derek                 2) Kascheck-Marenda, Simon        
     3) Kofman, Simeon                  4) Williams, Erik                 
       25.19    52.43    27.68  1:00.89    24.71    51.84    24.62    51.75
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'B'             3:36.36    3:28.10 AA     
     1) Pesti, Kornel 14                2) Brown, Doug 16                 
     3) Gewartowski, Joe 16             4) Kim, Asher 17                  
       25.54    53.42    25.27    53.06    24.11    51.14    23.68    50.48
 -- Plymouth Whitemarsh  'B'                          3:42.58   X3:35.28 AA     
     1) Ruggiero, Justin E 15           2) Cosgrave, Kevin 18             
     3) DiGiovine, Michael 17           4) Keenan, Sean 14                
       25.59    53.47    27.15    56.51    24.75    54.33    23.86    50.97
Finals
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'C'             3:42.87    3:34.67 AA     
     1) Starosta, Sean 16               2) Keillor, Kian b 15             
     3) Williamson, Ryan 14             4) Smith, John 16                 
       24.97    51.84    27.13    56.56    24.69    53.03    25.42    53.24
 -- Upper Merion Area High School  'B'                3:49.51    3:39.28 AA     
     1) Brownlie, Andrew                2) Santini, Frank                 
     3) Vallette, Andrew                4) Lee, Alex                      
       26.82    56.17    26.06    54.83    26.00    54.88    25.21    53.40
 -- Wissahickon High School-US  'B'                        NT    3:42.89 AA     
     1) Kang, Nick                      2) Decker, Peter                  
     3) McFarland, Bobby                4) Carrozza, John                 
       25.21    53.01    28.14    59.02    28.72    59.49    24.43    51.37
 -- Upper Dublin High School Boys-MA  'D'             4:01.99    3:57.74        
     1) Luciani, Drew 14                2) Polak, Austin h 14             
     3) Oh, Mark 14                     4) Song, Edwyn 14                 
       27.60    57.58    28.82  1:03.07    27.95  1:00.54    26.20    56.55
 -- Springfield Township High Scho  'B'               4:05.25   X3:58.00        
     1) Cawley, Jake 15                 2) Boles, Garrett 16              
     3) Stoudt, Blake 15                4) Meinke, Sean 16                
       27.93    57.94    30.72  1:03.50    28.56    59.97    26.85    56.59
 -- Plymouth Whitemarsh  'C'                          3:57.55   X3:58.01        
     1) Sehn, Sean 17                   2) Jordahl, Eric 16               
     3) Arnett, Zach                    4) Mills, Geoffrey 18             
       27.11    56.29    31.50  1:05.69    28.01    59.51    26.73    56.52
 -- Plymouth Whitemarsh  'D'                          4:15.82   X4:09.52        
     1) Mellon, Alex                    2) Jones, Luke                    
     3) Roehm, Stephen                  4) Sehn, Colin                    
       28.92  1:01.32    30.34  1:06.03    29.65  1:02.55    28.18    59.62
 -- Wissahickon High School-US  'C'                        NT    4:18.83        
     1) Goldberg, Caleb                 2) Hoffman, Phil                  
     3) Keagy, Ryan                     4) Laux, Connor                   
       30.57  1:04.07    32.26  1:06.79    32.52  1:09.55    27.47    58.42
 -- Cheltenham High School  'B'                       4:51.55    4:40.18        
     1) Aspemleider, Nik                2) O'Neill, Matt                  
     3) Boyle, Colin                    4) Aikens, Mitchell               
       33.92  1:11.34    31.35  1:05.99    32.63  1:09.61  1:13.24         
 -- Plymouth Whitemarsh  'E'                          4:49.55   X4:47.87        
     1) Galanti, Anthony                2) Berry, Connor                  
     3) Yasay, Nathaniel                4) Okonski, Francis               
       31.91  1:10.25    39.74  1:21.83    31.34  1:06.70    33.01  1:09.09
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Upper Dublin High School Boys     551.5   2. Plymouth Whitemarsh               350.5
  3. Wissahickon High School             312   4. Upper Merion Area High School       229
  5. Upper Moreland High School          208   6. Springfield Township High Scho      191
  7. Cheltenham High School              163   8. Norristown Area High School          61